Inżynieria środowiska
Warszawa
POKAŻ
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku inżynieria środowiska to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria środowiska | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria środowiska możesz podjąć na 28 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria środowiska - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii środowiska charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria środowiska: bhp i zarządzanie środowiskiem, biotechnologia środowiska i gospodarka odpadami, chemia i monitoring środowiska, ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i gazownictwo, ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i, klimatyzacja, gospodarka komunalna, hydroinżynieria.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria środowiska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka, fizyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria środowiska:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria środowiska: matematyka, chemia środowiska, odwadnianie budowli i osiedli, infrastruktura drogowa, alternatywne źródła energii, fizyka.
Jako absolwent kierunku Inżynieria środowiska możesz uzyskać uprawnienia budowlane bez ograniczeń niezbędne do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych czy kanalizacyjnych.
Problematykę studiów będą obejmować tematy z zakresu inżynierii wodnej, systemów wodno-gospodarczych oraz zabiegów ochronnych dla wód i gleb z naciskiem na przedmioty o ochronie środowiska. Jednym zdaniem – staniesz się ekspertem w zakresie racjonalnego wykorzystywania zasobów środowiska oraz bezpiecznego składowania czy unieszkodliwiania odpadów.
W programie studiów na kierunku inżynieria środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kierunek inżynieria środowiska można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnie. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku inżynieria środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jako student kierunku inżynieria środowiska będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu chemii, nauk ścisłych, biologii, ekologii czy szeroko pojętych nauk technicznych. W siatce zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Program nauczania zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Osoby, które aplikują na powyższe studia techniczne zdobędą wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się podejmowania działań związanych z szeroko pojętą ekologią oraz ochroną środowiska.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób zarządzać ochroną i zrównoważonym wykorzystaniem naturalnych walorów i zasobów środowiska. W programie kształcenie znajdą się także obowiązkowe praktyki studenckie, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
Chcesz mieć wpływ na kształtowanie zewnętrznego środowiska przyrodniczego i dostosowywanie go do potrzeb ludzi, a także chcesz w przyszłości zostać specjalistą w zakresie ochrony środowiska oraz racjonalnego gospodarowania? Jeżeli tak to Inżynieria środowiska może być świetnym początkiem kariery w tym zakresie.
5. Gdzie studiować inżynierię środowiska
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria środowiska:
Studia na kierunku inżynieria środowiska trwają od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria środowiska będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuły inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz trzy lub cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria środowiska? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować jako projektant, wykonawca lub eksploatator inwestycji z zakresu inżynierii środowiska.
Co więcej, praca będzie na Ciebie czekać w administracji państwowej, fundacjach i organizacjach pozarządowych oraz w instytucjach badawczych. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Inżynieria środowiska będzie świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria środowiska