Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - kierunek studiów

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - uczelnie >

 

WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych:

  • chemia,
  • biologia,
  • fizyka i astronomia,
  • język obcy,
  • geografia,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując technologię roślin leczniczych i prozdrowotnych?

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych: agrometeorologia, roślinne kultury in vitro, ekologia z elementami ochrony środowiska, gleboznawstwo, nasiennictwo roślin leczniczych i prozdrowotnych.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku?

Staniesz się specjalistą, który bezbłędnie rozpoznaje rodzaje surowców leczniczych, potrafi wymienić je, pozyskać i wykorzystać w praktyce ich właściwości oraz poddawać je właściwej obróbce technologicznej w procesie uprawy. Opanujesz podstawy chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej i biofizyki, chemii organicznej, genetyki roślin oraz agrometeorologii i gleboznawstwa.

Dowiesz się w jaki sposób chronić środowisko naturalne – źródło surowców leczniczych, jak zwalczać choroby i szkodniki zagrażające uprawom roślinnym oraz co zrobić, by zwiększyć efektywność i jakość produkcji roślinnej, poprzez specjalistyczne technologie uprawy, sprawną logistykę oraz dobrze zaplanowany marketing firmy lub przedsiębiorstwa działającego w branży technologii roślin leczniczych i prozdrowotnych.

Skupisz się także na żywieniu w kontekście wprowadzania do diety ziół i innych produktów medycyny naturalnej. Dowiesz się w jaki sposób można wykorzystać rośliny lecznicze i prozdrowotne w dietetyce, jak wspierać proces racjonalnego żywienia dzięki wiedzy z zakresu ziołolecznictwa oraz czym jest żywność funkcjonalna i suplementy diety.

Przyjrzysz się genetyce roślin, poddając ocenie zalety i wady upraw konwencjonalnych i molekularnych, opanujesz podstawy inżynierii genetycznej roślin i nasiennictwa.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • rozpoznawania rodzajów surowców leczniczych, pozyskiwania ich i wykorzystywania w praktyce ich właściwości
  • poddawania ziół, roślin leczniczych i prozdrowotnych właściwej obróbce technologicznej w procesie uprawy
  • podstaw chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej i biofizyki
  • podstaw chemii organicznej
  • genetyki roślin
  • agrometeorologii i gleboznawstwa
  • sposobów ochrony środowiska naturalnego – źródła surowców leczniczych i prozdrowotnych
  • zwalczania chorób i szkodników zagrażających uprawom roślinnym
  • zwiększania efektywności i jakości produkcji roślinnej, poprzez specjalistyczne technologie uprawy
  • logistyki, transportu i dystrybucji w branży związanej z produkcją roślinną
  • nowoczesnych narzędzi marketingowych sprawdzających się w firmach i przedsiębiorstwach działających w branżach związanych z wykorzystywaniem ziół i roślin leczniczych
  • obecności ziół i innych produktów pochodzenia naturalnego w dietetyce
  • żywności funkcjonalnej i suplementacji
  • zalet i wad upraw konwencjonalnych i molekularnych
  • inżynierii genetycznej roślin
  • nasiennictwa
  • rozpoznawania i właściwego użytkowania urządzeń laboratoryjnych

Jak wyglądają studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych ?

Szeptuchy, wiedźmy, znachorki, wyposażone w nie do końca zrozumiałą moc i arsenał ziół, z których każde może wyrządzić leczonemu tyleż pożytku, ile szkody – mniej więcej takie obrazy mamy przed oczami, gdy pomyślimy sobie o tradycyjnych metodach medycznych, zorientowanych na czerpanie z możliwości ukrytych we właściwościach roślin, które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Działanie większości z nich nie jest już jednak kwestionowane a zioła lecznicze nie mają wiele wspólnego z mistycyzmem, choć pewnie tak chcielibyśmy je postrzegać, zapraszając do swojego życia jakiś pierwiastek zagadki i niesamowitości.

Zielarstwo w czasach nowych technologii, wspierane wyjątkowo silnym zainteresowaniem społeczeństwa powrotem do korzeni i poszukiwaniem recepty na zdrowie w tym, co naturalne, przebyło bardzo długą drogę.

Coraz mniej kojarzy się dziś z wiechami ziół suszonymi pod strzechą w domu mistycznej szeptuchy, coraz bardziej zaś z równoprawną, nowoczesną dziedziną medycyny i filozofii, w której troska o zdrowie i poprawianie jakości życia ściśle wiąże się z potencjałem roślin leczniczych.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program studiów na powyższym kierunku będzie oscylował wokół nauk przyrodniczych.

 

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Osoby, które aplikują na kierunek technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych zdobędą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych i rolniczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat ekologii i ochrony środowiska. W planie zajęć znajdzie się wiele insertujących przedmiotów powiązanych z powyższymi dziedzinami. Oto wybrane z nich:

  • Chemia ogólna z elementami chemii fizycznej i biofizyki
  • Podstawy botaniki roślin leczniczych
  • Rośliny lecznicze i prozdrowotne w dietetyce
  • Naturalne zasoby roślin leczniczych

 

3. Nabywane umiejętności

Studia na powyższym kierunku będą miały w dużej mierze charakter praktyczny, dzięki czemu studenci uzyskają wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczą się produkcji roślin leczniczych i prozdrowotnych, przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury technicznej.

Ponadto poznają zasady obrotu produktami leczniczymi, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Program nauczania zakłada także realizacje lektoratu z wybranego języka obcego, co pozwoli studentom rozwinąć zdolności językowe i tym samym zwiększyć swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli biologia, chemia i botanika to dziedziny nauki, w których odnajdujesz przestrzeń dla swoich pasji, chciałbyś zająć się tradycyjnymi metodami leczniczymi, rozwijającymi się dziś w oparciu o nowoczesne technologie i coraz większe potrzeby społeczne, dostrzegasz konieczność poszukiwania nowych metod wspierania zdrowia w społeczeństwie nastawionym na efektywność i zwiększanie tempa – doświadczania, pracy, życia codziennego – studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

5. Gdzie studiować Technologię roślin leczniczych i prozdrowotnych

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Osoby, które zdecydują się na wybór studiów drugiego stopnia, na naukę poświęcą półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych?

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych? Dzięki temu, że zioła i rośliny prozdrowotne przeniknęły do tak wielu dziedzin naszego życia, będziesz mógł rozważać wiele różnorodnych dróg kariery, związanych chociażby z branżą leczniczą, kulinarną, dietetyczną, kosmetyczną czy terapeutyczną.

Z powodzeniem sprawdzisz się w roli specjalisty odpowiedzialnego za nadzorowanie procesów produkcyjnych, przetwórczych i marketingowych w firmach i przedsiębiorstwach, które zajmują się obrotem surowców kosmetycznych, farmakologicznych i spożywczych.

Absolwenci, którzy kończą studia na kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych bardzo często decydują się również na karierę laborantów biotechnologicznych i analitycznych, zakładają własne firmy lub podejmują zatrudnienie w organizacjach społecznych, rządowych i prywatnych, zajmujących się promowaniem zdrowia i poprawą jakości życia poprzez kultywowanie zdrowych, bliskich naturze nawyków.

 

Absolwent kierunku technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • branży leczniczej i terapeutycznej
  • branży kosmetycznej
  • branży spożywczej i dietetycznej
  • zielarz
  • specjalista do spraw produkcji i przetwórstwa produktów roślinnych
  • specjalista do spraw marketingu w firmach i przedsiębiorstwach działających w branży roślinnej
  • laborant biotechnologiczny i analityczny
  • samodzielny przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą
  • pomocnik dietetyka w zakresie stosowania ziół i roślin leczniczych u osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych
  • rządowych i prywatnych organizacjach społecznych, które zajmują się promowaniem zdrowia i poprawą jakości życia

Poziom i forma studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki biologiczne i przyrodnicze - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)