1. Typ i tryb studiów
Kierunek inżynieria i monitoring środowiska można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku inżynieria i monitoring środowiska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria i monitoring środowiska: podstawy zarządzania i ekonomii, matematyka, autoprezentacja i komunikacja społeczna, chemia, ochrona własności intelektualnej.
Jako student kierunku inżynieria i monitoring środowiska zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk inżynierskich, biologicznych i przyrodniczych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Fizyka i chemia środowiska
-
Gospodarka odpadami komunalnymi i poużytkowymi
-
Kształtowanie stanu aerosanitarnego i klimatu akustycznego
-
Blue-Green Infrastructure
3. Nabywane umiejętności
W czasie licznych warsztatów, przewidzianych na kierunku inżynieria i monitoring środowiska wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim nauczysz się identyfikować zagrożenia wynikające z emisji szkodliwych substancji do środowiska i podejmować działania mające na celu zapobieganie im.
Studenci poznają także metody badawcze oraz narzędzia pomiarowe stosowane w inżynierii środowiska. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Współcześnie, w dobie popularności zagadnień powiązanych z ekologią i działalnością na rzecz ochrony środowiska, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru nauk przyrodniczych, którzy potrafiliby zastosować swoją wiedzę z codziennym życiu zawodowym.
Dzisiejszy świat jest pełen wyzwań , z którymi muszą poradzić sobie wykształceni inżynierowie, którzy praca po części polega na zachowaniu balansu pomiędzy potrzebami środowiska, a społeczeństwa gospodarki.
Odpowiedzią na tego typu tendencje i potrzeby stawiane przez obecny rynek pracy jest niezwykle interesujący i nowatorski kierunek studiów, inżynieria i monitoring środowiska.
Ich program skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, ekologią oraz pokrewnymi dziedzinami, które chciałyby rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją zawodową przyszłość.
Jeżeli ty także należysz do tego grona i marzysz o zdobyciu wszechstronnego wykształcenia i szansy na ciekawy i stabilny zawód, to koniecznie wybierz ten perspektywiczny kierunek!
5. Gdzie studiować inżynierię i monitoring środowiska
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek monitoring i inżynieria środowiska: