Kierunki studiów obejmujące zakres geoenergetyki łączą wiedzę z zakresu geologii, geofizyki, inżynierii oraz technologii energetycznych. Studenci w trakcie pierwszych semestrów poznają podstawy geologii, procesów geologicznych oraz historii geologicznej Ziemi.
Uczą się technik badania struktury wewnętrznej Ziemi, w tym zastosowania geofizyki w pozyskiwaniu zasobów energetycznych. Uczą się też na temat projektowania i budowy instalacji wykorzystujących energię geotermalną, zarządzania systemami geotermalnymi.
Poznają także koncepcje i strategie zrównoważonego rozwoju w kontekście geoenergetyki. Poza tym w trakcie zajęć poruszane są aspekty prawne i techniczne ochrony środowiska w kontekście eksploatacji zasobów geotermalnych.
W programie uwzględniono wiele praktycznych zajęć laboratoryjnych z zakresu geologii i geofizyki, a także projekty, które integrują wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geoenergetyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią planować, projektować i implementować instalacje geotermalne. Mają zdolność do analizy i optymalizacji efektywności energetycznej systemów geotermalnych. Znają również techniki wiercenia i eksploatowania odwiertów geotermalnych.
Poza tym wyróżnia ich umiejętność oceny geologicznych warunków wiertniczych i ich wpływu na projektowanie odwiertów. Potrafią wykorzystać techniki geofizyczne do badania struktury geologicznej i oceny zasobów geotermalnych.
Znają także technologie pomp ciepła oraz ich zastosowania w systemach grzewczych i chłodniczych. Potrafią jednocześnie dokonać prognozy efektywności i wydajności tego systemu.