Elektronika
Warszawa
POKAŻ
Specjalności na kierunku automatyka i elektronika
Specjalności na kierunku biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Studia na kierunku elektronika to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku elektronika | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku elektronika możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | elektronika - uczelnie >
Elektronika to studia, dzięki którym można otrzymać wszechstronną wiedzę z pogranicza różnorodnych zagadnień ścisłych. Studenci poznają tajniki wytwarzania elementów elektronicznych, sensorów wielkości nieelektrycznych czy technik przesyłania sygnałów w łączach kablowych, światłowodowych oraz radiowych. Sama wiedza teoretyczna to jednak zbyt mało.
Specjalności
Współczesne studia elektroniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku elektronika: elektronika i fotonika, elektronika i informatyka w medycynie.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku elektronika najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, matematyka, informatyka, fizyka, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia takie jak elektronika obfitują w szereg zajęć praktycznych. Dzięki nim studenci uczą się między innymi projektowania systemów elektronicznych czy obwodów. Poznają także tajniki korzystania z zaawansowanych narzędzi pomiarowych czy też budowania oraz urządzeń elektrycznych i układów scalonych. Absolwenci po zakończeniu nauki znajdą pracę między innymi w biurach projektowych czy laboratoriach badawczych.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku elektronika:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku elektronika: pola i fale, elektronika analogowa, przetwarzanie sygnałów, podstawy techniki cyfrowej, algebra i teoria mnogości.
Studia te, jako, że oparte na naukach ścisłych, uchodzą za jedne z najtrudniejszych. Jako przyszły student będziesz musiał przygotować się na wyczerpującą naukę zaawansowanej fizyki i matematyki.
Twoje przygotowanie do przyszłego zawodu będzie opierało się głównie na zdobywanie wiedzy dotyczącej podstaw inżynierii elektronicznej, a także wybranych zagadnień z telekomunikacji, informatyki i automatyki.
Dzięki przewidzianym w toku studiów warsztatom, będziesz miał okazję obserwować pracę starszych od siebie absolwentów przy projektowaniu rozmaitych podzespołów elektronicznych.
Przez meandry zawiłości związanych z nauką technik mikroprocesorowych oraz zagadnień inżynierii akustycznej pomogą ci przejść przewidziane podczas studiów praktyki w warsztatach.
Będziesz miał także okazję spotkać się z wyspecjalizowanymi elektronikami, którzy z chęcią podzielą się swoimi zawodowymi doświadczeniami.
W programie studiów na kierunku elektronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Kierunek elektronika jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku elektronika możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technicznych czy gospodarczych.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nuak fizycznych, matematycznych czy ekonomicznych. Jako student będziesz miał okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu elektrotechniki czy automatyki przemysłowej.
W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów o różnorodnej tematyce. Oto wybrane z nich:
Studenci będą również zobowiązani do wyboru specjalizacji, których aktualną listę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Studenci, którzy aplikują na kierunek elektronika będą mieli okazję wykształcić wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się projektowania i eksploatacji systemów elektronicznych.
Ponadto dowiesz się w jaki sposób wykonywać i planować pomiary systemów elektronicznych. Jako student rozwiniesz także kompetencje z obszaru programowania.
Współczesny świat, dzięki niesamowitemu rozwojowi technicznemu, cały jest podłączony do prądu. To metaforyczne stwierdzenie znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem nikt nie wyobraża sobie pracy ani codziennego życia bez urządzeń korzystających z energii elektrycznej.
Życie wielu chorych nie byłoby możliwe bez maszyn podtrzymujących funkcjonowanie organizmu po wypadkach. Gdyby nie urządzenia laboratoryjne do analizy próbek dowodowych z miejsc zbrodni, wielu przestępców wciąż siałoby zagrożenie na wolności.
Droga do pracy wydłużałaby się kilkukrotnie, jeśli nie istniałyby samochody i komunikacja miejska - bez akumulatorów będących urządzeniami elektronicznymi żaden pojazd nie miałby prawa bytu.
Ten technologiczny proces unowocześniania świata oraz ułatwiania ludziom życia nie byłby możliwy, gdyby nie twórcy wszelkich elektronicznych podzespołów, urządzeń i maszyn.
Jako że cywilizacja chciałaby nieustannie iść naprzód, zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze elektroniki nie maleje. Naprzeciw tym zapotrzebowaniom wychodzą studia na kierunku elektronika. Jeśli chciałbyś mieć czynny udział w udoskonalaniu życia ludzkości, aplikuj!
5. Gdzie studiować elektronikę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek elektronika:
Studia na kierunku elektronika trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku elektronika będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra inżyniera.
Praca po studiach
Praca, jakiej będziesz mógł się podjąć po studiach na kierunku elektronika, będzie z pewnością trudna, wymagająca i dobrze płatna. Zatrudnisz się w branży związanej ze sterowaniem urządzeniami oraz systemami konstruowania i zarządzania bazami danych.
Jako że budowa sieci komputerowych nie będzie ci obca, będziesz mógł podjąć się ich tworzenia, modyfikacji i naprawy. Umiejętności programistyczne pozwolą ci znaleźć zatrudnienie w branży IT przy tworzeniu programów oraz aplikacji komputerowych.
Jeśli jesteś pasjonatem muzyki i chciałbyś przyczyniać się do jak najlepszej jakości jej odtwarzania, będziesz mógł zostać inżynierem akustyki i dbać o odpowiednie nagłośnienie podczas koncertów, czy innych wydarzeń, w których dźwięk odgrywa główną rolę. Otworzy się przed tobą możliwość pracy przy obróbce filmów.
Absolwent kierunku elektronika znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Elektronika