Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Terminy rekrutacji na studia 2025/2026
Rekrutacja na studia 2025/2026 na ponad 360 uczelniach w Polsce przeprowadzana jest online w terminie od 1 marca 2025 do 31 października 2025 roku. Kandydaci mogą dokonać elektronicznej rejestracji w systetmie IRK lub ERK na ponad 1940 kierunków studiów. Wyniki rekrutacji, pierwszej tury, kadydaci zazwyczaj poznają w połowie lipca 2025 roku.
Po otrzymaniu wyników matur pojawia się jednak pytanie: jak wygląda rekrutacja na takie studia? Czy jest ona taka sama, jak w przypadku wyboru innych kierunków studiów? Otóż nie do końca. Tłumaczymy krok po kroku, co należy zrobić, żeby dostać się na wybrany kierunek studiów.
Każdego roku blisko 300 tysięcy kandydatów bierze udział w procesie rekrutacji na daną uczelnię, próbując dostać się na wybrany kierunek. Studia w naszym kraju pozwalają uzyskać tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędny np. lekarza, mogą odbywajć się w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym lub wieczorowym).
Oto kilka zasad, o których należy pamiętać przystępując do rekrutacji na studia w 2025 roku. Rekrutacja na studia rozpoczyna się zazwyczaj w maju, jednak nie obowiązuje jeden, przyjęty przez wszystkie uczelnie termin. Oznacza to, że każda uczelnia może dowolnie określać czas naboru nowych studentów i warto trzymać rękę na pulsie, aby nie przegapić swojej szansy.
Kandydaci na studia 2025/2026 mogą zakładać swoje konta w systemach rekrutacyjnych uczelni (IRK, ERK) od 1 marca 2025 roku. Rekrutacja na studia w zależności od uczelni i typu studiów (stacjonarne, niestacjonarne) potrwa do 31 października 2025 roku.
Terminy rekrutacji na studia stacjonarne 2025 w popularnych uczelniach:
- Uniwersytet Warszawski: od czerwca do lipca 2025
- Uniwersytet Jagielloński: od czerwca do lipca 2025
- Politechnika Warszawska: od czerwca do lipca 2025
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: od czerwca do lipca 2025
- Uniwersytet Łódzki: od maja do lipca 2025
- Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie: od czerwca do lipca 2025
- Uniwersytet Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie: od czerwca do lipca 2025
Jak zapisać się na studia? Etapy i zasady rekrutacji
Obecnie rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną. Każda uczelnia wyższa posiada system rejestracji kandydatów (IRK, ERK, IR), za pomocą którego można się zarejestrować i aplikować na dany kierunek studiów. Po wynikach rekrutacji, które ogłaszane są na początku lipca, kandydaci muszą złożyć komplet wymaganych dokumentów w odpowiednim terminie.
W Elektronicznym systemie rekturacji kandydaci mogą również otrzymać informacje o kolejnych krokach związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym (np. o terminach rekrutacyjnych, wymaganych dokumentach czy przedmiotach maturalnych, które są brane pod uwagę w procesie rekrutacji) i przede wszystkim otrzymać informacje o jego wyniku.
Aby prawidłowo zapisać się na studia, należy wykonać kilka kroków. Oto jak wyglądają etapy rekrutacji na studia:
1. Konto w systemie internetowym
Każdy kandydat zakłada indywidualne konto w internetowych systemach rekrutacyjnych (systemy mogą posiadać różne nazwy, choć najczęściej spotykane to: IRK – Internetowa Rekrutacja Kandydatów lub ERK – Elektroniczna Rejestracja Kandydatów). Aby prawidłowo skonfigurować swój profil należy postępować zgodnie z instrukcją, a w formularzu osobowym podać: imię i nazwisko, numer PESEL, płeć, datę i miejsce urodzenia, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy oraz adres e- mail.
Dane należy wprowadzać bardzo dokładnie, aby nie popełnić błędu – zwłaszcza w przypadku numeru PESEL.
2. Wyniki matur
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie wyników egzaminów maturalnych. W wyznaczone pola wpisujemy: nazwę szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego, datę i miejsce jego wystawienia. Ponadto, zaznaczamy kierunki studiów, którymi jesteśmy zainteresowani, a także stopień i tryb kształcenia (studia I stopnia / studia II stopnia; studia stacjonarne / studia niestacjonarne). Niektóre uczelnie już w trakcie postępowania kwalifikacyjnego proszą o określenie specjalności, jeżeli takowe oferują.
sprawdź wyniki matur
3. Opłata rekrutacyjna
Każdy kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia musi dokonać opłaty rekrutacyjnej. Kwota, którą należy uiścić podana jest w naszym systemie. Opłaty rekrutacyjne zazwyczaj wynoszą od 85 zł do 150 zł za jeden kierunek.
4. Informacja o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia
Po pewnym czasie, w naszym indywidualnym profilu, otrzymujemy informację o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu na studia oraz o liczbie punktów uzyskanych w procesie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia w popularnych uczelniach:
*dotyczy I tury rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
sprawdź więcej wyniki rekrutacji na studia 2025
5. Składanie dokumentów
Składanie dokumentów to ostatni krok, który musimy wykonać, aby zostać studentem. Każda uczelnia może poprosić o większy bądź mniejszy zestaw dokumentów, ale najczęściej należą do nich: oryginał bądź odpis świadectwa maturalnego, potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej, fotografie, kserokopia dowodu osobistego.
Zestaw wymaganych dokumentów należy złożyć osobiście w siedzibie uczelni, wysłać pocztą tradycyjną bądź pocztą elektroniczną – każda uczelnia posiada inne zasady. O czym należy pamiętać? O złożeniu dokumentów w określonym przez uczelnię terminie. Jeśli spóźnimy się, złożymy dokumenty w nieodpowiedniej formie albo zapomnimy o ich złożeniu możemy stracić swoje szanse na zostanie świeżo upieczonym studentem.
dowiedz się więcej:
dokumenty rekrutacyjne na studia
rekrutacja na studia krok po kroku
Terminy składania dokumentów na studia na popularnych uczelniach
*dotyczy osób zakwalifikowanych do przyjęcia w I turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
zobacz więcej: terminy składania dokumentów na studia 2025
Czym jest dodatkowa rekrutacja na studia? Dodatkowa rekrutacja to szansa dla tych osób, które powtarzają maturę, nie zostały przyjęte na wybrany przez siebie kierunek podczas pierwszego naboru, bądź w ostatniej chwili zdecydowały o swojej edukacyjnej przyszłości.
Terminy dodatkowej rekrutacji na studia ustalane są indywidualnie przez uczelnie, jednak ogłaszane są dopiero po zakończeniu pierwszej, podstawowej rekrutacji. Co ważne, nie wszystkie uczelnie przeprowadzają dodatkowy nabór. Prowadzony jest on wtedy, kiedy zostały wolne miejsca na wybranych kierunkach.
Terminy dodatkowej rekrutacji na studia 2025/2026:
*dotyczy I tury rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
sprawdź dodatkowa rekrutacja na studia 2025
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: czym są punkty rekrutacyjne? Punkty rekrutacyjne, to nic innego jak punkty, które przydziela kandydatom uczelnia na podstawie zdanego egzaminu maturalnego. Ile punktów należy uzyskać, aby dostać się na studia?
Każda uczelnia posiada własny przelicznik punktów, jak również zestaw przedmiotów, które bierze pod uwagę w procesie kwalifikacyjnym. Oznacza to, że należy zapoznać się z zasadami punktacji konkretnej uczelni – tej, w której chcemy studiować.
Większość publicznych uczelni dokonuje naboru nowych studentów na podstawie wyników maturalnych. Oznacza to, że niemałe grono kandydatów spotyka się z zagadnieniem punktów rekrutacyjnych.
Należy pamiętać o tym, że wyniki maturalne oraz punkty rekrutacyjne to elementy naboru w większości uczelni, a zatem - nie wszystkich. W przestrzeni kształcenia wyższego funkcjonują takie uczelnie i kierunki, w których wyniki z matur są tylko częścią składową, jak również funkcjonują uczelnie i kierunki, w których wyniki z matur mają mniejsze znaczenie, bowiem przyjmowanie nowych studentów opiera się na egzaminach wstępnych. Przykładami mogą być studia artystyczne, studia muzyczne, studia sportowe czy studia wojskowe.
W gronie kierunków, które opierają rekrutację na egzaminach wymienić można między innymi: Aktorstwo, Sztukę operatorską, Malarstwo, Instrumentalistykę, Architekturę, czy Dyrygenturę.
Jak liczyć punkty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może mieć inny sposób przydzielania punktów. Poza tym, w zależności od uczelni oraz kierunku kształcenia inne przedmioty maturalne mogą mieć znaczenie.
sprawdź kalkulator maturalny
Matura na poziomie podstawowym i rozszerzonym
Wpływ na ostateczną ilość punktów ma poziom zdawanej matury, czyli zdobędziemy ich więcej, jeśli brany pod uwagę w rekrutacji przedmiot zdawaliśmy na poziomie rozszerzonym.
Jaki jest wzór liczenia punktów?
Każda uczelnia może posiadać własny system, jednak często są one do siebie podobne i oparte na systemie wagowym, polegającym na tym, że konkretny przedmiot zdawany na maturze mnoży się przez określoną wartość.
Na stronach internetowych uczelni dostępne są specjalne kalkulatory, dzięki którym w prosty i szybki sposób można obliczyć punkty rekrutacyjne.
Zobacz więcej zasady rekrutacji na studia
Każdy maturzysta, który poważnie myśli o dostaniu się na upragnione studia musi postarać się o jak najlepsze wyniki. Jednak należy pamiętać o tym, że istnieją takie typy studiów, które w mniejszym bądź większym stopniu wyłamują się z powszechnie obowiązujących i dobrze znanych rekrutacyjnych zasad. Mówiąc inaczej, aby dostać się na niektóre typy studiów nawet najlepiej zdana matura może nie wystarczyć. O jakie studia chodzi?
W przestrzeni kształcenia wyższego funkcjonują typy studiów, które posiadają specyficzny charakter. Na tej podstawie obowiązują inne, lecz jasno określone zasady rekrutacji. Do takich typów zaliczyć możemy między innymi: studia artystyczne, studia architektoniczne, studia muzyczne, studia sportowe, czy studia wojskowe.
W postępowaniu kwalifikacyjnym ważniejsze od wyników uzyskanych na maturze są wyniki uzyskane z egzaminów praktycznych, bądź rozmów kwalifikacyjnych, które faktycznie stanowią podstawę naboru. Nawet jeśli pochwalimy się najlepszym świadectwem maturalnym, a nie sprostamy zadaniom podczas egzaminów, które bardzo często złożone są z kilku etapów, nie będziemy mieli powodów do optymizmu.
Każda rekrutacja na kierunki z wyżej wymienionych obszarów kształcenia rządzi się własnymi prawami. Kandydaci muszą złożyć teczkę własnych prac, przystąpić do testów sprawnościowych, wziąć udział w sprawdzianie konkretnych umiejętności, bez których realizowanie kształcenia jest niemożliwe. Warto o tym pamiętać.
Najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024:
*Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na kierunek studiów (powyżej 8 tys.)
Wszystkie terminy rekrutacji znajdziesz w dziale poniżej
Nadchodzące wydarzenia
Łódź
Warszawa
Kraków
Poznań
Katowice i woj. śląskie
Lublin
Kielce
Wrocław
Opole
Zielona Góra
Bydgoszcz
Toruń
Olsztyn
Szczecin
Gdańsk | Gdynia | Sopot
Rzeszów
Częstochowa
Białystok
Bielsko-Biała
Koszalin
Słupsk
Siedlce
Nowy Sącz
Kalisz
Biała Podlaska
Elbląg
Kwidzyn
Basia, ja już jestem po rekrutacji. Zapisałam się na magisterkę, online. Fajnie, że jest teraz opcja żeby zrobić studia nie wychodząc z domu, bo dojazdy to pożeracz czasu jednak. O WSKZ już słyszałam wcześniej, ale teraz zdecydowałam się spróbować, opinie mają dobre. Ty jesteś na licencjacie czy mgr?
Studiuję na WSKZ kierunek z zakresu administracji, dostałam się do semestru zimowego, który startuje 01.10.2022. Bardzo się cieszę na nową przygodę, a z uczelni już jestem zadowolona. Semestr się nawet nie zaczął a oni już dodają jakieś dodatkowe materiały, żeby spożytkować czas i być nieco bardziej przygotowanym do nauki na studiach :)
Czy da się jeszcze gdzieś na drugi nabór dostać na biotechnologie ? Ciężko było mi zdecydować w 2 doby po wynikach z matury, a teraz na drugi nabór prawie wszędzie miejsca są pełne.
Dzień dobry, czas rekrutacji letniej w pełni! Zapraszam do rozmowy - chętnie udzielę informacji. Rekrutacja w Collegium Balticum trwa do 15.10 (ale może zostać wydłużona). Na naszej Uczelni możecie dokonać rezerwacji miejsca jeszcze przed otrzymaniem świadectwa maturalnego i dodatkowo mamy dla Was 10% zniżki na cały tok trwania wybranych przez siebie studiów! Zapraszam do kontaktu - Bartłomiej Kowalski (91 48 38 171)
Czy w przypadku nie zdania matury za pierwszym razem można zarejestrować się po napisaniu poprawki na IRK i wziąć udział tylko w dodatkowym terminie naboru?
Jak zadajesz tak trywialne pytania to radzę isć do pracy a nie na studia
Tak, mozna, po to tez sa dodatkowe nabory i ich terminy do polowy wrzesnia/pazdziernika zeby ci, którzy poprawiali maturę mogli wziac udział
Zależy od uczelni. Na UG nie będzie miejsc a nie dodatkowych naborów. Dopiero za rok
Witam! Dla mnie jest niezrozumiałe, jak może rekrutacja trwać jedna dobę po otrzymaniu wyników maturalnych! Jeszcze po tegorocznym zamieszaniu z maturami ....nie ma czasu na zastanowienie a jest czas na podejmowanie nagłych i nieprzemyslanych decyzji pod wpływem chwili.... Zaniepokojona matka maturzysty
Witam. Mam podobne uwagi jak Pani. Okazuje się, że rekrutacja zaczęła się jeszcze przed otrzymaniem wyników maturalnych, a na każdą uczelnię trzeba płacić wpisowe. Jeżeli, np. uczeń nie zda matury, czy uczelnia zwraca wpisowe?
Pani Asiu, na naszej Uczelni nie ma opłaty wpisowej i rekrutacyjnej, mało tego już dziś można zarezerwować sobie miejsce. Po otrzymaniu świadectwa uzupełniamy formalności. rekrutacja trwa do 15.10. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu - 91 48 38 171
Na naszej Uczelni nie ma opłaty wpisowej i rekrutacyjnej, mało tego już dziś można zarezerwować sobie miejsce. Po otrzymaniu świadectwa uzupełniamy formalności. Rekrutacja trwa do 15.10. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.
nie spotkacie chyba uczelni, która zwróci opłatę rekrutacyjną. No bo na jakiej niby podstawie. To jest opłata za rozpatrzenie waszej aplikacji. Jeśli nie spełnicie warunków to już nie problem uczelni.
A to nie jest tak że wpisowe wpłaca się dopiero po wprowadzeniu wyników z matury? Rejestracja w systemie internetowym w tym momencie chyba nic nie kosztuje, a może się mylę?
Ale masakra :|
Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Zapisałam się na AFiB Vistula na rok 2019/2020. Zobaczymy jak mi się powiedzie :D
Witam, czy będzie nabór na inżynierów broniących się po aktualnym semestrze?
Witaj, Alina! Cieszę się, że wybrałaś naszą uczelnię i obdarzyłaś nas zaufaniem. Życzę Ci powodzenia! Jaki kierunek wybrałaś? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
I jak po pierwszych kilku tygodniach? Ja w przyszłym roku planuję po inż ruszyć na vistulę i zrobić tam mgr
jaki kierunek? ja jestem zadowolona, to początki wiadomo, chaos ,ale jest duża szansa na bardzo pozytywny czas i nauke
Witaj, Tomasz! Cieszę się, że wybrałeś naszą uczelnię. Jaki kierunek Cię interesuje? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Witaj, Alina! To cudownie, że powoli udaje Ci się zaklimatyzować na naszej uczelni. Początki są trudne, jednak wierzę, że będzie tylko lepiej. Studiujesz w trybie stacjonarnym? Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
@DoradcaOnlineVistula A na czym polega dokładnie promocja 'studiuj za 170zł miesięcznie' ? Czy ta promocja dotyczy tylko wybranych kierunków?
Witam! Osoby zainteresowane studiami I stopnia - licencjackimi oraz inżynierskimi zapraszam do zapoznania się z ofertą Wyższej Szkoły Bankowej. Na stronie wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia można znaleźć wszelkie informacje na temat rekrutacji oraz pełen wykaz dostępnych kierunków oraz specjalności. Jeszcze do dziś 12 sierpnia można zaoszczędzić aż 300 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku. Dodatkowa oszczędność to brak opłaty wpisowego (normalnie to 85zł). Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia
Zamykają rekrutację na II stopień po pierwszym tygodniu obron, kiedy obroniło się może 25% osób. Jak tu się zapisać na studia magisterskie? Ja byłem jednym z tych którym się udało, ale wielu innych obroniło się normalnie w pierwszym terminie ale było już po rekrutacji i muszą czekać rok.
Bo studiować to łaska. Wielcy szanowni profesorowie siedzą na uczelniach i myślą że są bogami na olimpie... Cały ten system jest kulawy
A nie ma jeszcze rekrutacji na kolejny semster? albo 2 terminu?
Ja będę miała obronę dopiero we wrześniu i niestety muszę sobie darować studia 2 stopnia w tym roku :( Rekrutacje powinny trwać dłużej, conajmniej do końca września.
Witaj, Tomasz! Na naszej uczelni rekrutacja jeszcze nie dobiegła końca! Termin zgłoszeń na semestr zimowy mamy do 31 października. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
31.10?! To bardzo długo! Może uda mi się jeszcze zmienić uczlenie w takim razie!
@DoradcaOnlineVistula Chciałabym sie dowiedzieć czy istnieje jakiś program stypendialny dla studentów?