1. Typ i tryb studiów
Inżynieria procesów odlewniczych to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku inżynieria procesów odlewniczych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które aplikują na powyższe studia, zdobędą wszechstronne wykształcenie techniczne.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku inżynieria procesów odlewniczych rozwiniesz swoją dotychczasową wiedzę z zakresu nauk ścisłych oraz technicznych, w tym mechaniki, robotyki i automatyki oraz metalurgii. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
-
Metalurgia i odlewnictwo ogólne
-
Zapis konstrukcji i grafika inżynierska
-
Statystyka i rachunek prawdopodobieństwa
-
Podstawy konstrukcji maszyn
3. Nabywane umiejętności
Absolwenci powyższego kierunku technicznego będą posiadać wszechstronne wykształcenie i umiejętności praktyczne, które wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się wykonywania komponentów odlewanych dla wielu różnorodnych gałęzi przemysłu.
Ponadto, poznasz różnorodne programy i narzędzia informatyczne, które usprawnią twoją codzienną pracę. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób wykorzystywać nowoczesne narzędzia i metody badawcze w badaniu właściwości stopów metali i odlewów.
4. Dla kogo ten kierunek
Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób wygląda proces produkcyjny najpopularniejszych materiałów odlewniczych wykorzystywanych przy tworzeniu konstrukcji budowlanych oraz podzespołów elektronicznych?
Jedno jest pewne - nie mogłyby one powstawać bez wykwalifikowanej kadry pracowników czuwających nad prawidłowością przebiegu przemian półproduktów na drodze wytapiania i odlewu.
Inżynieria procesów odlewniczych to interdyscyplinarny kierunek studiów, zawierający w swoim programie przedmioty oscylujące wokół skomplikowanych zagadnień fizycznych, chemicznych i matematycznych, a przede wszystkim skoncentrowanych na termodynamice, mechanice płynów oraz zastosowaniu materiałów w projektowaniu i budowie maszyn.
Jak każde studia oparte na ścisłych dziedzinach nauki, tak i te nie muszą trafiać w gusta wszystkich ludzi na świecie. Jakimi cechami powinien wobec tego charakteryzować się idealny kandydat? Kluczowym będzie zamiłowanie do wyzwań – ten niezwykle trudny kierunek będzie dostarczał ich od groma.
Poza tym dobrze, byś miał w sobie choć trochę analityczności i umiejętności logicznego myślenia - to wystarczy, żeby spróbować swojego szczęścia na kierunku inżynieria procesów odlewniczych!
5. Gdzie studiować inżynierię procesów odlewniczych
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria procesów odlewniczych: