Elektrotechnika
Warszawa
POKAŻ
Studia na kierunku elektrotechnika to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4,5 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku elektrotechnika | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku elektrotechnika możesz podjąć na 22 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | elektrotechnika - uczelnie >
Elektrotechnika to studia ścisłe. Osoby, które je wybiorą, otrzymają szczegółową wiedzę z pogranicza nauk ścisłych, wpływających na rozwój tej dyscypliny. W siatce programowej znajdą się więc zajęcia poświęcone matematyce, fizyce czy informatyce. Ich studenci poznają między innymi podstawy programowania sterowników PLC, mikroprocesorów i układów FPGA. Ich wiedza obejmować będzie przede wszystkim podstawy elektrotechniki, elektroenergetyki, metrologii elektrycznej i nieelektrycznej.
Specjalności
Współczesne studia elektrotechniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku elektrotechnika: elektronika przemysłowa i energoelektronika, elektrotechnika przemysłowa, elektryczne układy mechatroniki, instalacje elektryczne, instalacje elektryczne w budownictwie, inżynieria wysokich napięć, komputerowe systemy pomiarowe, komputerowe systemy sterowania
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku elektrotechnika najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka i astronomia, fizyka, matematyka, informatyka, język polski, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
W siatce programowej tego kierunku znajdzie się również szereg zajęć praktycznych, rozwijających umiejętności. Studenci nauczą się, jak zaprojektować cyfrowy i analogowy system sterowania i regulacji dla układów napędowych, energoelektronicznych oraz jak analizować obwody elektryczne, energoelektroniczne, napędowe i elektromaszynowe oraz sieci i systemy elektroenergetyczne. Po zakończeniu nauki absolwenci mogą pracować między innymi na stanowiskach projektantów i inżynierów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku elektrotechnika:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku elektrotechnika: automatyka, elektronika przemysłowa, ergonomia i zasady bezpiecznej pracy, fizyka, informatyka.
Jaką wiedzę oraz umiejętności zdobędziesz po ukończeniu studiów na kierunku Elektrotechnika? Przede wszystkim nacisk kładziony będzie na analizy matematyczne, algebrę czy metody numeryczne.
Co więcej, rozszerzysz swoją wiedzę na temat rachunku prawdopodobieństwa i statystyki oraz poznasz podstawowe zasady fizyki. Uzupełnieniem będą moduły z zakresu przetwarzania sygnałów i techniki cyfrowej. Jeżeli zatem lubisz nauki ścisłe to na pewno ten kierunek przypadnie Ci do gustu.
W programie studiów na kierunku elektrotechnika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Studia na kierunku elektrotechnika możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Szukasz ciekawych studiów inżynierskich z zakresu nauk technicznych, dzięki którym zdobędziesz kompetencje w zakresie wymagań inżynierskich i zawodowych? Jeżeli masz zatem ścisły umysł i zdolności matematyczne to prawdopodobnie bez problemu odnajdziesz się na kierunku Elektrotechnika?
3. Gdzie studiować elektrotechnikę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek elektrotechnika:
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent tego kierunku? Po studiach będziesz mógł szukać pracy w biurach projektowych, instytucjach naukowo-badawczych czy placówkach serwisowych branży elektrotechnicznej.
Pracę znajdziesz także w firmach zajmujących się budową elektrowni, linii i stacji elektroenergetycznych. Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo, a w dobie ciągłego postępu technicznego nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy.
Absolwent kierunku elektrotechnika znajdzie zatrudnienie jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Elektrotechnika
Polibuda Gdańska w 2023 roku zlikwidowała studia Niestacjonarne na Elektrotechnice.
Nie zdasz.
Dlaczego nie ma specjalności na PANS w Chełmie?
Jak się ma elektrotechnika do bankowości?
Polecam, bardzo ciekawy i rozległy kierunek. No i dochodzi do tego fakt, że Elektrotechnika to podstawa innych dziedzin związanych z elektrycznością, tak więc jest to bardzo dobry kierunek ze świetną renomą.
Może jeszcze dodam, że będzie kładziony nacisk na elektrodynamikę, a techniki cyfrowe pojawią się dopiero przy wyborze odpowiedniej specjalności, tak więc opis nie jest w 100% dokładny i najlepiej samemu sprawdzić program studiów.