W trakcie studiów na tym kierunku uczestnicy zdobywają wiedzę na temat struktury oraz funkcji molekularnych komórek i organizmów. Zapoznają się z technikami molekularnymi, m.in. PCR, sekwencjonowanie DNA czy manipulacje genetyczne.
W siatce zajęć uwzględniono też tematykę technik manipulowania materiałem genetycznym, w tym klonowania genów, konstruowania wektorów oraz modyfikacji genetycznej organizmów. Studenci poznają też podstawy analizy danych biologicznych, a także narzędzia bioinformatyczne stosowane przy analizie sekwencji DNA, modelowaniu białek czy projektowaniu leków.
Biotechnologiczne kierunki studiów zwykle obejmują też specjalizacje nakierowane na konkretne treści dydaktyczne. Nie inaczej jest w przypadku studiów na kierunku biotechnologia przemysłowa. Studenci mogą realizować kształcenie m.in. w ramach specjalizacji biotechnologia przemysłowa i w ochronie środowiska.
Program obejmuje też praktyki zawodowe w laboratoriach badawczych, firmach biotechnologicznych i instytucjach naukowych, co umożliwia studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy nad projektami z zakresu biotechnologii przemysłowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biotechnologia przemysłowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają wiedzę na temat struktury i funkcji molekularnych komórek oraz organizmów. Rozumieją zasady działania genów, mechanizmy replikacji DNA, transkrypcji, a także procesy regulacji ekspresji genów. Potrafią samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z zastosowaniem technik biologii molekularnej, biochemii i inżynierii genetycznej.
Znają techniki manipulacji materiałem genetycznym, takie jak klonowanie genów, modyfikacje genetyczne organizmów, co umożliwia im projektowanie nowych technologii biotechnologicznych i terapeutycznych.
Analizują dane biologiczne oraz korzystają z narzędzi bioinformatycznych. Potrafią analizować sekwencje DNA, modelować struktury białek i przeprowadzać analizy genetyczne. Wyróżnia ich też wiedza na temat projektowania, monitorowania i optymalizacji procesów biotechnologicznych.