Bioinformatyka w biogospodarce - kierunek studiów
Studia na kierunku bioinformatyka w biogospodarce to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Studia na kierunku bioinformatyka w biogospodarce |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku bioinformatyka w biogospodarce możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | bioinformatyka w biogospodarce - uczelnie >
Opis kierunku
W trakcie studiów studenci opanują podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu nauk rolniczych, biologii molekularnej, genetyki i informatyki. Nabędą także umiejętności praktyczne związane z programowaniem w różnych językach, jak np. Python.
Nauczą się też tworzyć analizy danych, programować aplikacje mobilne, czy używać sztuczną inteligencję w treningu zwierząt. Wiedza zdobyta w toku studiów pozwoli na tworzenie algorytmów biologicznych i na ich podstawie opracowywać programy komputerowe.
Praca po studiach
Po studiach można podjąć pracę w instytucjach naukowych i firmach badawczo rozwojowych, biogospodarczymi, ale można też zostać specjalistą w zakresie bioinformatyki, przemyśle rolniczym, bioinformatycznym oraz jednostkach wykorzystujących i zarządzających bazami danych; firmach agrobiotechnologicznych przy zajęciach związanych z ulepszaniem hodowli zwierzęcej.
Ponadto, można też znaleźć zatrudnienie w placówkach medycznych, które wykorzystują genetykę, czy jako specjalista w zakresie metod bioinformatycznych, w firmach konsultingowych, szkoleniowych, a także jednostkach administracji.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Osoby, które zastanawiają się nad wyborem kierunku bioinformatyka w biogospodarce, muszą mieć świadomość, że jest on popularny. Dlatego wcześniej należy dokładnie przemyśleć wybór przedmiotów maturalnych, gdyż może wystąpić konkurencja. Uczelnie często ustalają wymagania indywidualnie, więc należy sprawdzić je odpowiednio wcześniej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bioinformatyka w biogospodarce:
-
język obcy nowożytny,
-
biologia,
-
chemia,
-
matematyka,
-
geografia,
-
fizyka,
-
informatyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Na tym kierunku uczelni student zdobędzie wiedzę z zakresu wielu procesów rolnych, biologicznych i informatyki, oraz programowania. Nabędą także umiejętności praktyczne związane z programowaniem w Pythonie. Nauczą się też tworzyć analizy danych, programować aplikacje mobilne, czy używać sztuczną inteligencję w treningu zwierząt.
Absolwent tych studiów będzie w pełni wykwalifikowany z tej gałęzi biologii i informatyki także dzięki praktykom, które musi odbyć na uczelni.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA W BIOGOSPODARCE
Kompetencje nabyte w toku studiów umożliwiają absolwentom podejmowanie pracy zawodowej związanej z biologią, genetyką, czy informatyką i programowaniem.
Studia I stopnia - inżynierskie - obejmują przedmioty teoretyczne oraz zawodowe, wraz z praktyką. Dlatego warto wiedzieć, że po ukończeniu studiów absolwent będzie wykwalifikowany, by pełnić swoje obowiązki sumiennie.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku bioinformatyka w biogospodarce:
-
pracownik instytucji naukowej,
-
pracownik ośrodków badawczo-rozwojowych,
-
specjalista w zakresie metod bioinformatycznych,
-
specjalista przemysłu rolnego,
-
specjalista baz danych,
-
pracownik firm agrobiotechnologicznych,
-
pracownik instytucji medycznych (genetyka i dział diagnostyki medycznej),
-
pracownik firm konsultingowych,
-
pracownik firm szkoleniowych,
-
pracownik administracji publicznej i samorządowej.
Możliwości po ukończeniu studiów są dość szerokie i absolwent z pewnością znajdzie ścieżkę kariery, która będzie odpowiadać jego wymaganiom i umiejętnościom.