Inżynieria i gospodarka wodna
Kraków
POKAŻ
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | inżynieria i gospodarka wodna - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii i gospodarki wodnej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria i gospodarka wodna: inżynieria melioracyjna, zagospodarowanie wód opadowych.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria i gospodarka wodna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, geografia, fizyka i astronomia, fizyka, informatyka, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria i gospodarka wodna: biologia i ekologia, konstrukcje hydrotechniczne, geoinżynieria, energetyka wodna, gospodarcze wykorzystanie rzek.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria i gospodarka wodna? Studia kształcą w zakresie nauk przyrodniczych. Przykładowymi przedmiotami będą: hydrologia, chemia wody i gleby, hydraulika i hydrodynamika, mechanika gruntów oraz budownictwo wodne.
Jako absolwent kierunku otrzymasz tytuł inżyniera lub, w przypadku studiów drugiego stopnia, tytuł magistra inżyniera. Stanowi to podstawę do ubiegania się o uprawnienia zawodowe w specjalności hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
W programie studiów na kierunku inżynieria i gospodarka wodna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Kierunek inżynieria i gospodarka wodna jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk technicznych i przyrodniczych.
Osoby, które aplikują na kierunek inżynieria i gospodarka wodna będą miały okazję rozwinąć swoją wiedzę z zakresu inżynierii, nauk przyrodniczych i ścisłych oraz hydrologii. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się planowania i projektowania inwestycji związanych z racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób wykonywać pomiary diagnostyczne oraz badania eksploatacyjne. W planie zajęć znajdzie się lektorat z języka obcego, na którym rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię branżową, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Deficyt wody na świecie stworzył potrzebę wykształcenia specjalistów w zakresie efektywnej eksploatacji wody oraz monitorowania jej zasobów. Niezwykle ważne jest także wykorzystanie wody w przemyśle, rolnictwie czy łagodzeniu skutków suszy.
Dzięki Inżynierii i gospodarce wodnej to Ty możesz dołączyć do grona ekspertów w tej dziedzinie! Jeżeli zatem chcesz poznać tajniki równowagi ekologicznej oraz systemów hydrotechnicznych to ten kierunek może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej.
5. Gdzie studiować inżynierię i gospodarkę wodną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria i gospodarka wodna:
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria i gospodarka wodna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć pracę w zarządach gospodarki wodnej przedsiębiorstwach budownictwa wodnego, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, instytucjach i urzędach administracji terytorialnej oraz biurach projektów i doradztwa.
Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z wyżej wymienionych profesji, a dodatkowo Twoją mocną stroną są nauki przyrodnicze to Inżynieria i gospodarka wodna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria i gospodarka wodna