Inżynieria chemiczna i procesowa
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Pokaż
Specjalności na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa
Specjalności na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa możesz podjąć na 7 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria chemiczna i procesowa - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii chemicznej i procesowej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa: advanced chemical engineering and nanotechnology, bioinżynieria, eksploatacja instalacji przemysłu petrochemicznego, inżynieria bioprocesów i biomateriałów, inżynieria chemiczna, inżynieria procesów chemicznych, inżynieria procesów przeróbki ropy naftowej i gazu.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, fizyka, język obcy, język polski, informatyka, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa: chemia analityczna i analiza instrumentalna, matematyka, fizyka, grafika inżynierska, materiałoznawstwo i maszynoznawstwo chemiczne.
Czego nauczysz się w ramach kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa? Przede wszystkim zajmiesz się projektowaniem procesów i ciągów technologicznych oraz sterowaniem nimi. Współczesna inżynieria chemiczna wytwarza specjalne materiały dla wielu gałęzi przemysłu, między innymi: kosmonautyki, ochrony środowiska i medycyny.
Do tego będzie niezbędna znajomość oddziaływań molekularnych substancji chemicznych, mechanizmów reakcji chemicznych i metod analityki chemicznej. Dzięki rozwijającemu się rynkowi w zakresie przetwórstwa zapoznasz się także z aspektami nanotechnologii, inżynierii biomedyczną i biotechnologii.
W programie studiów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przemysł przetwórczy stanowi obecnie silną gałąź gospodarki krajowej oraz światowej. Inżynieria chemiczna oraz procesowa to dyscyplina naukowa zajmująca się wykorzystaniem wiedzy z zakresu biologii, matematyki, chemii i fizyki do procesów technologicznych.
Te umiejętności są niezbędne do opracowywania technologii wytwarzania nowych produktów rynkowych, bezpiecznego i wydajnego prowadzenia procesów produkcji w fabrykach.
Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki ścisłe i chciałbyś mieć realny wpływ na rozwój przemysłu przetwórczego to Inżynieria chemiczna i procesowa to może być kierunek dla Ciebie!
3. Gdzie studiować inżynierię chemiczną i procesową
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria chemiczna i procesowa:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa? Po ukończeniu studiów będziesz mógł znaleźć pracę zarówno w dużych koncernach przemysłowych jak i małych przedsiębiorstwach oraz ośrodkach badawczych. Pracę będziesz mógł podjąć w firmach chemicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych.
Specjaliści przewidują, że w najbliższym dwudziestoleciu w Europie pojawi się deficyt kilkudziesięciu tysięcy absolwentów inżynierii chemicznej, co sprawia, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy w zawodzie.
Jeżeli zatem interesujesz się nowoczesnymi technologiami i chcesz dzięki swojemu wykształceniu wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom pracodawców to jest to kierunek dla Ciebie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa
Dalsza część artykułu pod reklamą