Czego nauczysz się na kierunku krytyka literacka?
Przede wszystkim studia kładą duży nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności w niezwykle złożonym obszarze wiedzy, jakim jest krytyka literacka. Efektem tego jest przewaga zajęć i warsztatów twórczych nad wykładami. Jednak równie ważne jest poznanie wiedzy teoretycznej, która jest niezbędna do rozwijania swoich kwalifikacji.
Jako student tego kierunku będziesz uczestniczył w konwersatoriach oscylujących wokół historii krytyki literackiej, na których zostaną Ci również przybliżone sylwetki najwybitniejszych osobowości w tej dziedzinie. Osobne zajęcia będą poświęcone współczesnej literaturze polskiej i światowej, na których ugruntujesz swoją wiedzę.
Ponadto będziesz miał możliwość wyboru dodatkowych przedmiotów, na których zostaną poruszone zagadnienia krytyki teatralnej, filmowej, muzycznej i artystycznej. Tak szeroka oferta zajęć fakultatywnych umożliwi Ci interdyscyplinarny rozwój i pozwoli na większą elastyczność w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.
Niekwestionowaną zaletą studiów są warsztaty, na których nauczysz się jak wykorzystać, przekazaną przez profesorów wiedzę teoretyczną w praktyce. Dodatkowo dostaniesz szansę odbycia praktyk zawodowych w wielorakich instytucjach kulturalnych.
Niektóre uczelnie oferują także spotkania z wybitnymi, współczesnymi krytykami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z przyszłymi adeptami tej sztuki. To pozwoli Ci na zdobycie bezcennej wiedzy, którą z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
-
Redagowania i tworzenia własnych tekstów krytycznych
-
Analizowania dyskursu krytycznego
-
Teoretycznej wiedzy z zakresu współczesnej literatury polskiej i światowej
-
Umiejętności przydatnych przy organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych