Sceptycy raz na jakiś czas głoszą jej rychły upadek, entuzjaści podkreślają, że to właśnie ona stanowi fundament naszego sposobu myślenia o świecie, ale każdy, bez względu na intencje, w opisywaniu cywilizacji Zachodu posługuje się hasłami, w pewnym odcięciu od próby zrozumienia jej istoty.
Spojrzenie na Zachód jak na kulturowo-cywilizacyjny monolit wymaga wyjścia poza łatwe skojarzenia i zastanowienia się nad przeszłością tej części Europy, do której chcemy przykładać zestaw definiujących cech. Czym jest więc Zachód i gdzie przebiegają jego granice? Wokół jakich tradycji można rozpisać cywilizację zachodnią i jakie zmiany w jej specyfice zaszły na przestrzeni wieków?
Czy w dzisiejszych czasach filary ideologiczne „dawnego” Zachodu, takie jak chrześcijaństwo, filozofia klasyczna czy oświeceniowa, wciąż brzmią aktualnie i organizują zbiorowe doświadczenie cywilizacyjne, czy zostały zastąpione innymi, bardziej współczesnymi koncepcjami i jeśli tak, to jakimi? Kim jest dziś człowiek zachodniej Europy, jakimi kieruje się wartościami, jak i czy w ogóle definiuje siebie w kontekście pokolenia lub wspólnoty społecznej?
1. Typ i tryb studiów
Okcydentalistyka to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku Okcydentalistyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
W ramach studiów na kierunku okcydentalistyka, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk filozoficznych, historycznych oraz kulturoznawczych. Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich o tematyce powiązanej z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Recepcja i analiza dzieł sztuki
-
Analiza interakcji kulturowych
-
Sztuka argumentacji i perswazji
-
Rekonfiguracje Zachodu
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na powyższe studia, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizowania wybranych zjawisk społecznych i kulturowych, a także różnorodnych dzieł sztuki.
Ponadto poznasz zasady gromadzenia i przetwarzania informacji, a także zaznajomisz się ze sztuką argumentacji i perswazji. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka wybranego języka obcego, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli interesują Cię przemiany zachodzące we współczesnym świecie i potrafisz je trafnie definiować, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia humanistycznego, które nie zamknie Cię w przestrzeni jednej dziedziny i pozwoli orientować się w historii, kulturze, obyczajach i gospodarce Europy Zachodniej, enigmatyczne nazwy kierunków nie są w stanie zbić Cię z tropu – przeciwnie, zawsze wybierasz te ścieżki, które pozwalają zdobyć niesztampową wiedzę o świecie, powinieneś rozważyć studia na kierunku okcydentalistyka.
5. Gdzie studiować Okcydentalistyka
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Okcydentalistyka: