Kognitywistyka i komunikacja studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku kognitywistyka i komunikacja |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku kognitywistyka i komunikacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kognitywistyka i komunikacja - uczelnie >
Opis kierunku
Kognitywistyka jest dosyć młodą, ale prężnie rozwijającą się dziedziną wiedzy, zajmującą się poznawczą i komunikacyjną aktywnością człowieka. Jej celem jest zrozumienie działania umysłu ludzkiego, co wymaga niezwykle szerokiej wiedzy z zakresu różnorodnych zagadnień. Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja oferują pozyskanie wiedzy stanowiącej połączenie takich zagadnień jak kognitywistyka społeczna, dyscypliny logiczno- informatyczne oraz humanistyka kognitywna.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku kognitywistyka i komunikacja najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, biologia, matematyka, historia, informatyka, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po studiach absolwenci kierunku Kognitywistyka i komunikacja będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach i instytucjach wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjne, ośrodkach przetwarzania danych, czy placówkach oświatowo- kulturalnych.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Kognitywistyka i komunikacja to kierunek, którego popularność rośnie z każdym rokiem akademickim, a zatem aby zostać studentem pierwszego roku należy pochwalić się jak najlepszymi wynikami i pokonać rzeszę kandydatów.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja:
-
biologia,
-
chemia,
-
filozofia,
-
fizyka,
-
fizyka i astronomia,
-
matematyka,
-
historia,
-
informatyka,
-
język obcy,
-
język polski,
-
wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA I KOMUNIKACJA?
Studenci kierunku Kognitywistyka i komunikacja zdobywają wiedzę interdyscyplinarną. Zaznajamiają się z takimi zagadnieniami jak antropologia kulturowa, epistemologia, sztuczna inteligencja, czy komunikacja społeczna. Studia nawiązują do najnowszej fazy rozwojowej kognitywistyki.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku Kognitywistyka i komunikacja umożliwiają pozyskanie wiedzy interdyscyplinarnej, czyli złożonej z wielu dyscyplin. W toku studiów studenci poznają metody badawcze stosowane w naukach o poznaniu i komunikacji społecznej, technologie informacyjne wykorzystywane do wspomagania procesów poznawczych i komunikacyjnych, metody i narzędzia logiki matematycznej.
Studenci uczą się o mechanizmach poznawczych komunikacji społecznej i kulturowej, filozoficznych koncepcjach umysłu, roli języka i innych systemów semiotycznych.
Kierunek Kognitywistyka i komunikacja daje przede wszystkim umiejętność określania głębszego sensu w tym, co jest wyrażone, jak również przełożenia ogromnych ilości danych do abstrakcyjnych pojęć.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU KOGNITYWISTYKA I KOMUNIKACJA?
Absolwenci Kognitywistyki i komunikacji posiadają wiedzę o poznawczych i kulturowych uwarunkowaniach skutecznej interakcji komunikacyjnej. Wiedzę tę można wykorzystać na przykład będąc pracownikiem odpowiedzialnym za komunikację z klientami oraz kreowanie wizerunku firmy, czy też osobą odpowiedzialną za przygotowywanie ofert oraz tekstów promocyjnych i reklamowych. To tylko jedna z propozycji zatrudnienia, jaka czeka na ludzi z dyplomem w kieszeni, ponieważ absolwenci tego kierunku poszukiwani są wszędzie tam, gdzie liczą się wszechstronna wiedza, sprawne komunikowanie, umiejętność kształtowania postaw i przekonań oraz znajomość nowoczesnych technologii informatycznych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Kognitywistyka i komunikacja?
-
specjalista do spraw komunikacji,
-
copywriter,
-
architekt stron internetowych,
-
project manager,
-
social media manager.