Kształcenie to jest interdyscyplinarne i łączy w sobie zagadnienia związane z kulturą, filozofią, socjologią i współczesnymi problemami społecznymi. Studenci zgłębiają teorię i historię ludzkiej myśli. Analizują również jej wpływ na kształtowanie społeczeństw, wartości i norm.
Kierunki studiów związane z tą dyscypliną podzielone są na dwie części – ogólnohumanistyczną i specjalistyczną. Początkowo studenci uczą się podstawowych teorii i koncepcji z zakresu filozofii czy antropologii. W drugim etapie studiów program jest ukierunkowany na analizę współczesnych zagadnień kulturowych oraz etycznych, np. zmiany społeczne, globalizacja.
Studenci analizują podstawowe koncepcje filozoficzne, takie jak etyka, metafizyka, a także myśliceli, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój cywilizacji (Platon, Kant itd.). W programie ujęto też zajęcia z zakresu historii filozofii, historii idei, historii sztuki, które pomagają zrozumieć rozwój ludzkości w kontekście zmian myślowych i kulturowych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku culture, thought and humanity możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią dokładnie analizować teksty filozoficzne, literackie i kulturowe, wyciągając z nich główne idee, wartości i konteksty. Nabywają zdolność do krytycznej oceny różnych teorii kulturowych, filozoficznych i społecznych, a także do rozpoznawania ich wpływu na współczesne społeczeństwo,
Interpretują zjawiska kulturowe i społeczne w kontekście historycznym i społecznym. Prowadzą samodzielnie badania, formułują pytania badawcze i analizują dane. Poza tym potrafią pracować z różnymi metodami badawczymi, w tym badaniami jakościowymi i ilościowymi.