Nauczyciel języka polskiego – jeśli obejrzymy się przez ramię w szkolną przeszłość okaże się, że zależało od niego całkiem sporo, na przykład to, czy lekcja dotycząca „Nad Niemnem” wprowadzi Cię w senny 45-minutowy trans, czy zaskoczy i obudzi do nieśmiałego formułowania własnych literaturoznawczych interpretacji. Jeśli myślisz, że to niezbyt doniosła zasługa, powinieneś zastanowić się nad tym, co jesteśmy w stanie zyskać, dzięki świadomemu czytaniu.
Literatura pozwala nam żyć podwójnie – umiejętne obcowanie z dziełami, które powstawały na przestrzeni wieków jest więc w stanie poszerzyć naszą intelektualną przestrzeń życiową o całkiem imponujący metraż – co najmniej trzy dodatkowe pokoje, w których możemy przechowywać swoje czytelnicze kompetencje, wrażliwość, mądrość i orientację w wielu różnorodnych kontekstach – kulturowym, społecznym czy historycznym.
Dobry polonista to także przewodnik po języku, którym posługujemy się przecież wszyscy. To, czy zrozumiemy się nawzajem oraz jaki będzie poziom naszej komunikacji językowej, w dużej mierze zależy od pierwszego świadomego kontaktu z mową i pismem, od tego, czy zostaniemy nauczeni szacunku do słów oraz uświadomieni w kwestii siły, jaka w nich drzemie.
1. Typ i tryb studiów
Polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Studia na kierunku polonistyczno - filozoficzne studia nauczycielskie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższym kierunku będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie, zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk językoznawczych, literaturoznawczych, pedagogicznych oraz filozoficznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Drama - metody kreatywne w szkole podstawowej
-
Literatura powszechna
-
Kultura języka polskiego
-
Różnica i różnorodność społeczna
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów, oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiniesz także cenne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska kulturowe oraz różnorodne testy z kanonu literatury polskiej i powszechnej.
Studenci rozwiną także kompetencje z zakresu pedagogiki i dydaktyki, które z powodzeniem wykorzystają w zawodzie nauczyciela. Istotnym elementem kształcenia będą praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zawsze byłeś świadomy znaczenia literatury i języka dla procesu kształcenia, masz w sobie powołanie pedagogiczne, umiesz słuchać, tłumaczyć, inspirować i dzielić się tym, co wiesz, zależy Ci na poznaniu historii literatury polskiej oraz zasad rządzących polszczyzną, ale proces zdobywania wiedzy chciałbyś potraktować interdyscyplinarnie i włączyć do niego także kurs z podstaw filozofii i etyki, studia na kierunku polonistyczno-filozoficzne studia nauczycielskie mogą znakomicie wpisać się w twoje edukacyjne oczekiwania.
5. Gdzie studiować polonistyczno - filozoficzne studia nauczycielskie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek polonistyczno - filozoficzne studia nauczycielskie: