Dyplomacja
Gdańsk Gdynia Sopot
POKAŻ
Specjalności na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja
Specjalności na kierunku międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji
Specjalności na kierunku studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie
Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe
Studia na kierunku dyplomacja to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku dyplomacja | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku dyplomacja możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | dyplomacja - uczelnie >
Opis kierunku
Dyplomacja to interdyscyplinarny kierunek, którego program kształcenia opiera się na zagadnieniach płynących z nauk politycznych, historycznych czy nawet społecznych. Jego studenci otrzymują wszechstronne wykształcenie teoretyczne, pozwalające na jak najszersze zrozumienie historii stosunków dyplomatycznych.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku dyplomacja najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, fizyka, geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Studia obfitują także w zajęcia praktyczne, dzięki którym zapoznać się można z zasadami savoir-vivre’u. Program kształcenia pozwala także zadbać o rozwój kompetencji miękkich, pozwalających na jak najlepsze utrzymywanie prawidłowych stosunków dyplomatycznych. Absolwenci tego kierunku swoją zawodową przyszłość związać mogą z różnorodnymi instytucjami sektora publicznego.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku dyplomacja:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku dyplomacja: filozofia polityki, międzynarodowe prawo publiczne, geopolityka, dyplomacja kulturowa, system polityczny RP.
Zastanawiasz się jakich zagadnień możesz się spodziewać wybierając ten kierunek studiów? Uczęszczając na zajęcia poznasz zasady savoir – vivre oraz nauczysz się zachowywać zgodnie z obowiązującym protokołem dyplomatycznym.
Dodatkowo zagłębisz się w historię stosunków dyplomatycznych, które kształtowały się na przestrzeni wielu lat. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci zrozumieć i interpretować obecne zjawiska na arenie międzynarodowej.
W trakcie studiów masz także możliwość wyboru specjalności, która jest bliższa Twoim zainteresowaniom: dyplomacja publiczna lub dyplomacja społeczna.
Kierunek dyplomacja jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni wyższych. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni.
Studia na kierunku dyplomacja możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk społecznych, politycznych i gospodarczych, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.
Jako student kierunku dyplomacja będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich, w której znajdzie się wiele przedmiotów o tematyce związanej z naukami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi. Oto wybrane z nich:
Program nauczania zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których pełną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
W czasie studiów na kierunku dyplomacja wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Przede wszystkim poznasz zasady protokołu dyplomatycznego i rozwiniesz kompetencje miękkie, takie jak zdolność komunikacji czy mediacji.
Ponadto zdobędziesz umiejętności z obszaru zarządzania i marketingu. Studenci nauczą się również języka francuskiego będącego oficjalnym kodem komunikacyjnym w dyplomacji.
Sztuka dyplomacji jest niezwykle ważną umiejętnością przydatną w wielu obszarach życia. Odgrywa bowiem istotną rolę przy zawieraniu umów handlowych, szczególnie tych międzynarodowych, jak również przy łagodzeniu pojawiających się napięć i konfliktów.
Jeśli uważasz, że posiadasz kompetencje, które mogą się przydać w działaniach dyplomatycznych, interesujesz się aktualnymi zjawiskami zachodzącymi na arenie politycznej i gospodarczej oraz cechuje Cię ciekawość świata to studia na kierunku Dyplomacją są właśnie dla Ciebie, zatem koniecznie zapoznaj się z możliwościami jakie Ci oferują!
5. Gdzie studiować dyplomację
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dyplomacja:
Studia na kierunku dyplomacja trwają 3 lata (studia I stopnia).
Kierunek dyplomacja można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. W tym przypadku nauka będzie trwała trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata, który otworzy Ci drzwi do dalszej edukacji lub kariery zawodowej.
Praca po studiach
Gdzie możesz pracować po ukończeniu studiów na kierunku Dyplomacja? Jako absolwent znajdziesz zatrudnienie przede wszystkim w instytucjach administracji rządowej oraz samorządowej, jak również w placówkach międzynarodowych.
Będziesz mógł również podjąć pracę w ambasadach i konsulatach RP. Oprócz tego, dzięki umiejętnościom interpretowania zachodzących zjawisk na arenie międzynarodowej, masz możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które na co dzień zajmują się współpracą z zagranicznymi firmami.
Jak widzisz perspektywy zawodowe są szerokie i różnorodne, zatem jeśli nie lubisz monotonii i jesteś gotów na wyzwania to wybierz studia na kierunku Dyplomacja!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Dyplomacja