Szwecja, Norwegia, Niemcy, Dania – to kraje, które jako pierwsze przychodzą na myśl w kontekście aspektów bałtycko-skandynawskich. Nie tylko pod względem masowej emigracji, trwającej od kilkunastu lat, ale również zasobów kultury, języka, historii i sztuki. Kultura skandynawsko-bałtycka oddaje szerokie spektrum specjalizacji, dzięki którym będziesz mógł spojrzeć na różne aspekty z wielu perspektyw.
Możesz realizować kilka modułów, koncentrujących się na konkretnych regionach w aspekcie badań, tj. norweski, szwedzki, duński czy fiński. Studia skandynawsko-bałtyckie pogłębiają znajomość kultury, dziejów i języków państw skandynawskich oraz regionu Bałtyku. Uczą otwartości na Europę i świat, na różnorodność kulturową regionu, kształtują również świadomość wartości spuścizny kulturowej.
Dają pogłębione kompetencje intelektualne - umiejętność analizy, syntezy, argumentacji i prezentacji, wypowiedzi ustnej i pisemnej, umiejętność organizacji pracy i prezentacji jej wyników. Pogłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania dobrami szeroko pojętej kultury.
Zapewniają naukę języków obcych (język norweski, niemiecki, rosyjski), oferują możliwość studiów za granicą, w państwach skandynawskich i regionu bałtyckiego. W czym tkwi fenomen norweskich fiordów? Z czego wynika neutralna pozycja polityczna państw skandynawskich? W jaki sposób Szwedzi korzystają z zasobów kultury? Co wpływa na relacje państw nadbałtyckich z resztą krajów Europy?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek studia skandynawsko-bałtyckie jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Studia Skandynawsko - Bałtyckie możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami humanistycznymi.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które dostaną się na kierunek studia skandynawsko-bałtyckie zdobędą kompleksową wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą, społeczną oraz kulturową. W toku nauczania poznają historię, kulturę oraz język krajów skandynawskich oraz tych z regionu Morza Bałtyckiego. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów, powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Archeologia strefy Bałtyku
-
Historia nowożytnej Skandynawii
-
Propedeutyka badań skandynawskich
-
Miejsca pamięci kulturowej krajów skandynawskich
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na kierunku studia skandynawsko-bałtyckie, studenci zdobędą wiele istotnych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczą się oni języka norweskiego, tym samym zwiększając swoje szanse na rozpoczęcie kariery w środowisku międzynarodowym.
Program kształcenia zakłada także realizacje lektoratów z innych języków obcych. Ponadto studenci poznają zasady dokonywania analizy wybranych zjawisk społecznych, kulturowych czy gospodarczych występujących w Skandynawii oraz regionach Morza Bałtyckiego. W ramach studiów odbędzie się szereg ciekawych wyjazdów zagranicznych, umożliwiających poznanie innych kultur oraz języków.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli w obrębie Twoich zainteresowań znajduje się kultura państw regionu Morza Bałtyckiego z całym pakietem historyczno-językowo-literackim, fascynuje Cię Skandynawia i jej wpływy na sąsiadujące obszary geograficzne, Twoja przygoda z krajami skandynawskimi wykracza poza książki Jo Nesbo i Stiega Larssona, pragniesz zdobyć rzetelną wiedzę w zakresie zagadnień kulturowych i językowych danego regionu i mieć szansę na ogólnohumanistyczne przygotowanie na rozumienie oraz interpretację procesów zachodzących we współczesnej Europie, studia na kierunku studia skandynawsko-bałtyckie to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.
5. Gdzie studiować kierunek Studia Skandynawsko - Bałtyckie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Studia Skandynawsko - Bałtyckie: