Studia pedagogiczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym) lub online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia pedagogiczne w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie, biologia, fizyka, geografia, historia, chemia, filozofia, historia sztuki oraz matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia pedagogiczne to obszar kształcenia, który ewoluuje, zmienia się i wprowadza nowe zagadnienia, dostosowując się do charakteru współczesności. Oznacza to, że studenci nie pozyskują wiedzy odnoszącej się wyłącznie do wychowania najmłodszych, ale zwracają uwagę na problemy dotyczące ludzi w każdym wieku, o różnych potrzebach. Na wykształcenie pedagogiczne składają się zagadnienia związane z psychologią, komunikacją społeczną, socjologią, edukacją, prawem, czy sztuką.
Popularne kierunki pedagogiczne: pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika nauczycielska, logopedia, praca socjalna, pedagogika specjalna, pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną.
Studenci studiów pedagogicznych pozyskują wiedzę pedagogiczną, historyczno- filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną. Takie połączenie otwiera wiele możliwości zawodowych. Absolwenci mogą pracować między innymi w instytucjach wychowawczych, szkolnictwie, instytucjach wsparcia społecznego, instytucjach szkoleniowych, ośrodkach kulturalnych, zrzeszeniach i stowarzyszeniach sportowych, czy mediach.
Ile kosztują studia pedagogiczne? Studia stacjononarne na kierunkach pedagogicznych w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny na kierunkach pedagogicznych wahają się od 3400 zł do 7800 zł za pierwszy rok studiów.