Pedagogika specjalna to coraz popularniejszy kierunek kształcenia, która odpowiada na oczekiwania współczesnego rynku pracy. Studia pedagogiczne w tym zakresie pozwolą Ci zdobyć wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania człowieka o specjalnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych w różnych aspektach jego życia.
Propozycja kształcenia ma charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Nauczysz się pracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, osobami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, a także z osobami z szeroko pojętymi zaburzeniami w rozwoju.
Studenci mają okazję rozwijać swoje zainteresowania poprzez wybór specjalności, takiej jak logopedia, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną czy pedagogika resocjalizacyjne. Ofertę specjalizacyjną warto śledzić na stronach wybranych uczelni, ponieważ jest ona zmienna.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
Pedagogikę specjalną w Toruniu możesz studiować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów i kończą się tytułem magisterskim.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni. Kandydaci muszą uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci pedagogiki specjalnej nauczą się przeprowadzać diagnozę funkcjonalną ucznia z niepełnosprawnością, rozpoznawać i identyfikować specjalne potrzeby edukacyjne uczniów, projektować prace edukacyjno-rewalidacyjne przy jednoczesnym dostosowaniu programu do specyfiki niepełnosprawności ucznia lub zaburzenia rozwojowego.
W siatce zajęć kompleksowo opracowanego programu kształcenia znajdziesz takie przedmioty jak: podstawy socjologii, wprowadzenie do antropologii, psychologia różnic indywidualnych, opieka paliatywna, edukacja zdrowotna, historia niepełnosprawności i wiele innych.
Nauczysz się pracować z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, osobami zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, osobami z szeroko pojętymi zaburzeniami w rozwoju.
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności istotne dla działalności praktycznej i badawczej na poziomie rehabilitacyjnymi, terapeutycznym, resocjalizacyjnym, opiekuńczym, wychowawczym, edukacyjnym.