Psychologia to nauka, która zajmuje się badaniem mechanizmów i praw rządzących ludzką psychiką oraz motywacją zachowań człowieka. Choć zainteresowanie tym obszarem naszego wywodzi się z najdawniejszych czasów, to psychologia, jako skodyfikowana dyscyplina naukowa pojawiła się dopiero w XIX wieku. Od tamtego czasu pojawiło się wiele nowych prądów i dyscyplin z obszaru tej nauki. Współcześnie, zawód psychologa jest niezwykle popularny i doceniany na całym świecie, a specjaliści z zakresu tej dziedziny mogą znaleźć pracę w wielu ciekawych i prężnie rozwijających się branżach.
Nic więc dziwnego, że studia psychologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów, którzy chcą zyskać wszechstronne wykształcenie i rozwijać swoje pasje. Idealnymi kandydatami na kierunek psychologia w Krakowie są osoby o rozwiniętych zainteresowaniach z zakresu nauk psychologicznych i społecznych. Dodatkowym atutem będzie posiadanie rozwiniętych zdolności interpersonalnych oraz postawa prospołeczna. Jeżeli spełniasz te warunki to te perspektywiczne studia będą dla Ciebie idealnym wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku psychologia w Krakowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia psychologiczne i społeczne w Krakowie charakteryzują się niezwykle interdyscyplinarnym i złożonym programem nauczania, który dodatkowo został w pełni dopasowany do potrzeb współczesnego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego rynku pracy. Jako student tego prestiżowego kierunku będziesz miał okazję uczęszczać na zajęcia, wykłady i warsztaty praktyczne, których tematyka będzie oscylować wokół nauk społecznych i psychologicznych.
W programie studiów na kierunku psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
psychologia emocji i motywacji
-
historia psychologii
-
etyka zawodu psychologa
-
psychometria
-
psychologia zaburzeń
-
psychologia rozwoju
Oprócz zajęć z bloku podstawowego, w ofercie kształcenia dostępny jest także szeroki wachlarz specjalizacji, który różni się w zależności od uczelni. Studenci będą mogli wybierać pomiędzy psychologią kliniczną, psychologią sportu, psychologią rodziny i edukacji, psychologią sądową, psychologią edukacyjną, psychologią zarządzania oraz psychokryminologią. Dokładną i aktualną listę dostępnych specjalności znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni. Ponadto, wszyscy absolwenci będą mieli wykształcone kompetencje miękkie, które są niezwykle ważne szczególnie w zawodach, w których wymagany jest kontakt z drugim człowiekiem.
Uzyskaną wiedzę teoretyczną oraz kompetencje praktyczne wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Jakie są ceny studiów na kierunku psychologia w Krakowie
Kierunek psychologia w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Psychologia w Krakowie - ceny:
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 10200 zł
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 7200 zł
-
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie - 8000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku psychologia w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek psychologia niestacjonarnie w Krakowie
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunku studiów odbywa się w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie listy rankingowej i w oparciu o określony limit miejsc.
Limity miejsc na kierunku psychologia w Krakowie:
-
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie: 58
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Termin ogłoszenia wyników rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach. Kandydaci otrzymują indywidualne powiadomienia w prywatnym profilu w systemie rekrutacyjnym, dzięki czemu mogą oni dowiedzieć się, które miejsce zajęli na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 23 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można dostarczać najczęściej osobiście do siedziby uczelni lub za pośrednictwem upoważnionych do tego przez kandydata osób trzecich (wzory wniosków o pełnomocnictwo najczęściej umieszczane są na stronach uczelni). Czasem dokumentację można przesłać poprzez pocztę tradycyjną. Zdarza się, że niektóre pliki kandydaci muszą umieścić w systemie elektronicznym.
Zasady rekrutacji mogą różnić się w poszczególnych szkołach wyższych, co może przekładać się na to, jaka forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych będzie preferowana przez wybraną uczelnię.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kompletne zestawy dokumentów rekrutacyjnych można składać w terminie wyznaczonym przez daną szkołę wyższą. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się zaraz po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa kilka dni – należy zadbać o to, by nie spóźnić się z dopełnieniem formalności, gdyż może to skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)