Uczelnie w Warszawie zawsze czujnie śledzą zapotrzebowanie na aktualnym rynku zatrudnienia i starają się przygotowywać taką ofertę dydaktyczną, która będzie gwarantem stałej i stabilnej pracy w zawodzie. To niezwykle ważne dla młodych ludzi – każdy chce się bowiem kształcić z poczuciem, że lata edukacji nie zostaną w żaden sposób zmarnowane. Praca socjalna to jeden z tych sektorów gospodarczych, w który dość mocno się inwestuje. Władze dostrzegają bowiem, że zbilansowany rozwój obywateli przekłada się na ogólną poprawę jakości życia.
Jako pracownik socjalny znajdziesz zatrudnienie w różnego rodzaju ośrodkach polityki społecznej, czy powiatowych centrach pomocy rodzinie i ośrodkach pomocy społecznej. To jeszcze nie koniec, ponieważ praca czeka na ciebie w:
-
ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych
-
domach pomocy społecznej
-
instytucjach resocjalizacyjnych
-
placówkach karnych
-
ośrodkach dla uchodźców
W swojej pracy zajmować się będziesz konstruktywną opieką nad podopiecznymi – zajmować się będziesz ich resocjalizacją, czy motywowaniem do zmian.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Praca socjalna?
Będąc absolwentem kierunku studiów Praca socjalna, czeka na ciebie wiele różnych możliwości zawodowych. Większość studentów decyduje się na pracę z ludźmi, bowiem kieruje nimi chęć pomocy. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia m.in. domach pomocy społecznej, ośrodkach dla uchodźców, instytucjach resocjalizacyjnych, fundacjach, placówkach karnych, urzędach oraz w szkołach. Część absolwentów decyduje się także na pracę na uczelniach i kontynuowanie kariery naukowej. Najczęściej wybieranym zawodem przez absolwentów Pracy socjalnej jest pracownik socjalny. Czym zajmuje się na co dzień oraz ile wynoszą jego średnie miesięczne zarobki?
Pracownik socjalny
Absolwenci kierunku studiów Praca socjalna, najczęściej obejmują stanowisko pracownika socjalnego. Czym się zajmują? Pracownicy socjalni mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w urzędach, domach opieki lub ośrodkach wychowawczych. Odpowiadają oni m.in. za interwencję w przypadkach pewnych nadużyć lub wykroczeń nie tylko popełnianych przez nieletnich, ale także i dorosłych. Pracownicy socjalni zajmują się również opracowywaniem planów działania, które mają na celu pomoc osobom potrzebującym lub znajdujących się sytuacjach kryzysowych. Mediana zarobków pracownika socjalnego wynosi około 3700 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.