Rodzina określana jest jako jedna z najważniejszych i zarazem podstawowych grup społecznych. To funkcjonowanie w rodzinie kształtuje w nas codzienne zachowania, reakcje na bodźce czy umiejętność radzenia sobie z emocjami. Nie zawsze jednak rodzina zapewnia prawidłowe wzorce postępowania, co przekłada się na występowanie różnorodnych patologii. Jak im zaradzić? Oto jedno z wielu pytań, które zadadzą sobie studenci nauk o rodzinie.
Studia w Warszawie na tym kierunku zostały stworzone z myślą o osobach, których zainteresowania oscylują wokół dyscyplin społecznych i psychologicznych. W siatce programowej znalazł się szereg wykładów i konwersatoriów. Nauki o rodzinie to bowiem jeden z tych kierunków, które mają interdyscyplinarny charakter.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku nauki o rodzinie możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia zaoczne.
Absolwenci szkół średnich, których interesuje kierunek taki jak nauki o rodzinie, rozpoczną swoją przygodę akademicką od studiów I stopnia. Są one czasem intensywnego rozwoju intelektualnego przepełnionego wykładami i ćwiczeniami praktycznymi. Studenci przygotowują się również do obrony pracy dyplomowej. Wraz z otrzymaniem tytułu licencjata mogą zadecydować, czy chcą kontynuować kształcenie na studiach II stopnia czy interesuje ich rozwój zawodowy.
Studenci nauki o rodzinie mogą również wybrać, w jakim trybie chcą się kształcić. Uczelnie w Warszawie przygotowały dwie propozycje – studia stacjonarne lub zaoczne. Pierwszy z nich pozwala na regularne zdobywanie wiedzy, drugi ma najczęściej formę weekendowych zjazdów, kiedy to studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku nauki o rodzinie obejmują wiele różnorodnych aspektów. Studenci w trakcie wszystkich semestrów kształcenia otrzymują gruntowną wiedzę między innymi z nauk społecznych, teologicznych, psychologicznych czy pedagogicznych. To ona stanie się punktem wyjścia dla rozwoju unikalnych kwalifikacji zawodowych. Co można do nich zaliczyć?
Każdy student uczy się przykładowo jak rozpoznawać i – co najważniejsze – rozwiązywać problemy małżeńskie, opiekuńcze czy wychowawcze. Potrafi on ponadto analizować struktury i funkcje rodziny. Studia na kierunku nauki o rodzinie rozwijają także umiejętność komunikacji interpersonalnej. Studenci poznają różnorodne techniki prowadzenia negocjacji oraz sprawnej komunikacji.