Pedagogika specjalna to kompleksowo opracowany kierunek pedagogiczno-społeczny, który pozwoli Ci zdobyć wiedzę w zakresie edukacji człowieka będącego w różnych fazach swojego rozwoju.
Wszechstronne kształcenie przewiduje szereg przedmiotów, umożliwiających zapoznanie się z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnością, chorobą przewlekłą, niedostosowaniem społecznym.
Zajęcia prowadzone są przez specjalistów (pedagogów specjalnych), zarówno badaczy, jak i praktyków, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Na studentów czekają także praktyki zawodowe, które umożliwią zapoznanie się z pracą edukacyjną i rehabilitacyjną z osobami z niepełnosprawnościami i zaburzeniami zachowania.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pedagogikę specjalną we Wrocławiu możesz realizować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, ale także w ramach drugiego stopnia. Studia jednolite to pięcioletnie studia magisterskie (dziesięć semestrów). Studia drugiego stopnia trwają dwa lata (cztery semestry) i mają charakter uzupełniający w stosunku do pierwszego stopnia kształcenia.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Interdyscyplinarny program studiów na kierunku pedagogika specjalna jest dostosowany do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Studenci uczęszczają między innymi na: pierwszą pomoc przedmedyczną, biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, psychologia ogólna, filozoficzne koncepcje człowieka, socjologię edukacji i wiele innych.
Studenci mają okazję zdobyć lub rozszerzyć wiedzę pedagogiczną, która ułatwi podjęcie pracy w zakresie pedagogiki specjalnej i powiązanych z nią dyscyplinami.
Nabywają także umiejętności potrzebne do projektowania, organizowania, realizowania i ewaluacji działalności pedagogicznej zarówno o charakterze praktycznym, jak i badawczym na poziomie rehabilitacyjnymi, terapeutycznym, resocjalizacyjnym, opiekuńczym, wychowawczym, edukacyjnym.