Rekrutacja i wymagania na studia pedagogiczne w Krakowie
Jeśli zamierzasz zostać pedagogiem to musisz ukończyć studia pedagogiczne, nadające Ci uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi w ramach instytucji przedszkola i szkoły. Aby dostać się na studia pedagogiczne, musisz podejść do konkursu świadectw i przegonić swoimi super wynikami z matury innych starających się o zdobycie miejsca na studiach.
Kierunki pedagogiczne - przedmioty maturalne
Polecamy w szczególności zdać bardzo dobrze maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, jak i maturę z historii, wosu czy geografii.
Każda uczelnia i każdy kierunek wymaga innego rodzaju przedmiotu maturalnego, sprawdźcie dokładnie, jakie wymogi stawia przed wami wybrana uczelnia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia pedagogiczne w Krakowie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Jagiellońskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 55 punktów na pedagogikę, 69,5 punktów na pedagogikę specjalną oraz 65,5 punktów na pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.
Na studia z terapii zajęciowej na Akademii Wychowania Fizycznego przyjmowano osoby, które w procesie rekrutacji przekroczyły barierę 35 punktów.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia pedagogiczne w Krakowie
Studia pedagogiczne w Krakowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych ubiegało się ponad 2 kandydatów na jedno miejsce. W przypadku studiów na kierunku terapia zajęciowa na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowi o jedno miejsce starało się prawie 2 kandydatów.
Limity miejsc na studia pedagogiczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów pedagogicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach pedagogicznych w Krakowie:
Pedagogika:
-
Uniwersytet Jagielloński: 50
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: 150
-
Akademia Ignatianum: 80
Pedagogika specjalna:
-
Uniwersytet Jagielloński: 25
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia pedagogiczne w Krakowie
Studia pedagogiczne w Krakowie prowadzone są w kilku uczelniach i każda z nich proponuje nie tylko różne kierunki, ale i formy kształcenia. Różnorodność ta sprawia, że studia mogą być bezpłatne oraz płatne. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne w uczelniach publicznych. Oznacza to, że studiami płatnymi są studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i studia niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Pedagogika:
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: 5400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Terminy publikowania wyników rekrutacji ustalane są indywidualnie przez uczelnie. Mówiąc inaczej, nie istnieje jeden termin, kiedy wszystkie uczelnie publikują listę osób zakwalifikowanych do przyjęcia. W jaki sposób poznać wyniki? Informacje o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego otrzymamy na swoim koncie w internetowym systemie rejestracji.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: lipiec 2025
-
Uniwersytet Jagielloński: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może wymagać od nas innej formy doręczenia zestawu dokumentów. Najczęściej, kandydaci dostarczają je osobiście, czyli do siedziby uczelni albo wysyłają pocztą tradycyjną, bądź przesyłają pocztą elektroniczną. Naturalnie, o formie dostarczenia dokumentów będziemy poinformowani.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów rozpoczyna się wtedy, kiedy otrzymamy informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Naturalnie, każda uczelnia ogłasza wyniki naborów w innych terminach, ale wszystkie kładą nacisk na to, aby dostarczany zestaw dokumentów nie był wybrakowany i został złożony w odpowiednim czasie.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki: od maja do czerwca 2025
-
Uniwersytet Ekonomiczny: lipiec 2025
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia pedagogiczne w Krakowie
Studia pedagogiczne w Krakowie to kierunki studiów, które omawiają zagadnienia dotyczące wielu aspektów życia człowieka; od dzieciństwa, przez okres dorastania po starość. Naturalnie, kierunki te nie zwracają uwagi wyłącznie na czynniki biologiczne, bowiem interesującą się życiem w grupie rówieśniczej, problemami w życiu zawodowym, a także problemami z prawem, czy uzależnieniami.
Najpopularniejsze kierunku pedagogiczne w Krakowie: pedagogika, pedagogika stosowana, terapia zajęciowa, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, arteterapia.
Współczesne studia pedagogiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach pedagogicznych
Absolwenci studiów pedagogicznych odnajdują się w pracy między innymi w ośrodkach opiekuńczo- wychowawczych, świetlicach środowiskowych, zakładach poprawczych, zakładach karnych, instytucjach kultury.
Zarobki
Średni zarobki w Krakowie na popularnych stanowiskach związanych z wykształceniem pedagogicznym wahają się od 4300 zł do 5500 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska, miejsca i stażu pracy, miejscowości).
Typ studiów
Studia pedagogiczne w Krakowie prowadzone są na wielu kierunkach. Możecie dzięki nim zostać terapeutami zajęciowymi, jak i przedszkolankami, wyposażonymi w liczne nowe narzędzia pracy z małymi dziećmi.
Studia pedagogiczne to prawdziwa frajda, polegająca na poznawaniu życia człowieka, obserwowaniu rozwoju, analizowaniu jak można wspierać rozwój dzieci od urodzenia.
Studia pedagogiczne to spotkanie z drugim człowiekiem i nauka licznych umiejętności komunikacyjnych, to twórcze i rozwijające studia, dzięki którym dowiesz się nie tyle wielu rzeczy o drugim człowieku, jak o sobie samym.
Kształcenie przyszłych pokoleń, wyposażanie ich w coraz to nowsze narzędzia do radzenia sobie w świecie jest zadaniem co najmniej trudnym. Sami często nie rozumiemy jak działają nowe technologie, a zgodnie z sumieniem, powinniśmy uczyć już nasze pociechy, co i jak z czym połączyć.
Bycie pedagogiem wymaga wiedzy interdyscyplinarnej, a także ugruntowanych podstaw moralnych, które osoba pełniąca swoją misję, będzie mogła przekazać kolejnemu pokoleniu.
Pedagogika jest rodzajem misji do wypełnienia. Misji, bez której trudno byłoby funkcjonować. Życie społeczne oparte jest na edukacji. Dlatego jest to tak ważne, by osoby kończące studia pedagogiczne, były przygotowane do pełnienia swojej funkcji po prostu perfekcyjnie! Sprawdźcie, w jakich kierunkach studiów pedagogicznych może przygotować Was Kraków!
Studia pedagogiczne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Poszczególne kierunki pedagogiczne w Krakowie możesz studiować zarówno na pierwszym i drugim stopniu, jak i w formie studiów jednolitych magisterskich (w przypadku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagogiki specjalnej).
Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie, natomiast drugi stopień to studia magisterskie, które trwają dwa lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat i kończą się tytułem magistra.
Krakowskie uczelnie przedstawiają także propozycje kierunków podyplomowych, chociażby wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, resocjalizacja w środowisku otwartym z elementami streetworkingu i mediacji, arteterapia z twórczą resocjalizacją. Studia podyplomowe trwają do dwóch semestrów i realizowane są w trybie niestacjonarnym.
Poszczególne kierunki studiów możesz realizować w trybie dziennym lub zaocznym. Kształcenie na studiach stacjonarnych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast niestacjonarnie możesz studiować w weekendy. Wybierz formę kształcenia, która najbardziej Ci odpowiada.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów pedagogicznych w Krakowie
Do grupy kierunków pedagogicznych możemy zaliczyć bardzo wiele kierunków studiów. Wśród nich z pewnością znajdziesz różnego rodzaju pedagogiki, to znaczy pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, pedagogikę specjalną, pedagogikę szkolną z terapią pedagogiczną.
Poszczególne kierunki realizowane są zarówno w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, jak i w formie jednolitej.
Studia pedagogiczne to także edukacja artystyczna w zakresie dzieł sztuki, praca socjalna oraz terapia zajęciowa. Do kategorii tego typu studiów zalicza się wszelkie nauki, które mają podłoże nie tylko pedagogiczne, ale i społeczne czy psychologiczne.
Uczelnie w Krakowie przedstawiają także bogatą ofertę specjalizacji oraz studiów podyplomowych, do których możemy zaliczyć między innymi takie kierunki, jak nauczanie fizyki w szkole podstawowej, profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży, pedagogika specjalna – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zapoznaj się szczegółowo z propozycjami kształcenia poszczególnych uczelni.
Kierunki pedagogiczne w Krakowie - rekrutacja 2025/2026:
-
ARTETERAPIA, Akademia Ignatianum w Krakowie
-
EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
-
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA, Akademia Ignatianum w Krakowie
-
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
-
PEDAGOGIKA SPECJALNA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
PEDAGOGIKA SPECJALNA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
-
PEDAGOGIKA STOSOWANA, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
PEDAGOGIKA SZKOLNA Z TERAPIĄ PEDAGOGICZNĄ, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
PEDAGOGIKA, Akademia Ignatianum w Krakowie
-
PEDAGOGIKA, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
PEDAGOGIKA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
PEDAGOGIKA, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
PEDAGOGIKA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
-
PRACA SOCJALNA, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
TERAPIA ZAJĘCIOWA, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki pedagogiczne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, niezbędną do pracy o charakterze opiekuńczym, wychowawczym i resocjalizacyjnym. Absolwenci studiów pedagogicznych odnajdują się w pracy w przedszkolach i szkołach, zakładach karnych, ośrodkach wychowawczych, działach HR.
W Krakowie znajdziesz bardzo wiele publicznych i niepublicznych uczelni, które chętnie proponują kształcenie w zakresie nauk pedagogicznych.
Jednym z głównych ośrodków akademickich jest oczywiście Uniwersytet Pedagogiczny, który proponuje kształcenie także podyplomowe. Swoje propozycje przedstawia również najstarsza polska uczelnia–Uniwersytet Jagielloński.
Studia pedagogiczne znajdziesz, chociażby na Akademii Sztuk Pięknych, która proponuje kształcenie w ramach edukacji artystycznej w zakresie dzieł sztuki. Jak powszechnie wiadomo, sztuka i działania artystyczne różnego rodzaju mają bardzo dobry wpływ na wychowywanie i kształtowanie się człowieka. Akademia Wychowania Fizycznego umożliwia kształcenie się w zakresie terapii zajęciowej.
Także wiele innych placówek akademickich, również o charakterze technicznym, pozwala zdobyć przygotowanie pedagogiczne. Zapoznaj się z ofertą kształcenia poszczególnych uczelni. Sprawdź, co do zaoferowania mają na przykład Uniwersytet Papieski czy Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Gdzie studiować kierunki pedagogiczne w Krakowie:
-
Akademia Ignatianum w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki pedagogiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Ignatianum w Krakowie
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
-
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Kierunki pedagogiczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Krakowie
Jak wybrać studia pedagogiczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów, który będzie odpowiadał aktualnym realiom rynku pracy, a jednocześnie naszym zainteresowaniom nie jest prostą sprawą.
Warto śledzić zmiany zachodzące wśród zapotrzebowania na różnego rodzaju specjalistów. Dynamicznie zmieniający się rynek sztuki może okazać się najlepszą wskazówką, jeśli chodzi o wybór kształcenia.
Aktualnie powstają coraz to nowsze placówki zajmujące się rozwojem człowieka, dlatego absolwenci pedagogiki i różnego rodzaju specjalizacji nie mogą narzekać na brak możliwości zatrudniania.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
asystent rodzinny
-
pedagog specjalny
-
nauczyciel klas początkowych
-
wychowawca przedszkolny
-
doradca
-
wychowawca w placówkach opiekuńczych
-
opiekun w żłobkach
-
coach
-
pedagog szkolny
-
animator kultury
-
pracownik socjalny
Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach zawodowych, placówkach opiekuńczych i opiekuńczo-wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych, aresztach śledczych i zakładach karnych.
Odnajdują się na stanowiskach nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Po studiach resocjalizacyjnych lub związanych z pracą socjalną pracują w zakładach karnych i placówkach resocjalizacyjnych.
Studia warto wybierać, kierując się przy tym osobistymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Na kierunkach pedagogicznych odnajdą się osoby cierpliwe, lubiące pracę z drugim człowiekiem, bardzo często z dziećmi lub osobami w podeszłym wieku.
Warto, aby kandydaci na studia byli chętni do zgłębiania wiedzy w zakresie nauk pedagogiczno-społecznych. Dziedziny tego typu są bardzo ciekawe, jednak odnajdą się tutaj osoby ze swego rodzaju powołaniem dydaktycznym i resocjalizacyjnym.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
Poszczególne uczelnie w Krakowie reprezentują bardzo wysoki poziom edukacji. W ośrodkach akademickich znajdziesz bardzo wiele propozycji kształcenia, które związane są stricte z naukami pedagogicznymi. Nim zdecydujesz się, gdzie chcesz studiować, zweryfikuj, jaki kierunek planujesz wybrać.
Pamiętaj, że nie każda uczelnia ma taką samą ofertę kształcenia. Na przykład edukację artystyczną w zakresie dzieł sztuki znajdziesz na Akademii Sztuk Pięknych, natomiast pracę socjalną na Uniwersytecie Papieskim.
Nim postanowisz, gdzie chcesz zdobywać wykształcenie wyższe, warto zweryfikować, jakie możliwości rozwoju daje dana placówka akademicka. Zweryfikuj proponowane programy studiów, ofertę zajęć pozauczelnianych, programy stażowe i stypendialne, a także możliwości wymian krajowych i zagranicznych.
Sprawdź też poziom techniczny i merytoryczny uczelni. To ważne, by dany ośrodek był przystosowany do prowadzonych zajęć w zakresie pedagogiki i nauk jej pokrewnych. Szczegółowe informacje znajdziesz, chociażby na stronach internetowych uczelni w Krakowie.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy warto iść na studia pedagogiczne w Krakowie?
Czas studiów przez wielu uznawany jest za najlepszy w życiu człowieka, który dąży do rozwoju. To wtedy zawiera się najwięcej znajomości istotnych dla życia osobistego i zawodowego. To także okres poznawania siebie i znajdywania nowych pasji.
Niezapomniany czas wypełniony jest godzinami nauki spędzanymi w bibliotece, ale także rozrywką. W Krakowie różnego rodzaju atrakcji nie brakuje, zwłaszcza że jest to miasto przygotowywane dla studentów i turystów. Znajdziesz tutaj wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe, festiwale nauki i sztuki.
Władze miasta chętnie wspierają młodych ludzi dążących do wiedzy, dlatego w porozumieniu z uczelniami i przyszłymi pracodawcami absolwentów przygotowują programy socjalne, ale także programy stażowe i oferty praktyk, które stają się pierwszym doświadczeniem zawodowym abiturientów.
Władze uczelni zachęcają studentów do rozwoju badawczego poprzez udział w konferencjach naukowych, grantach badawczych, kołach naukowych. Studenci nauk pedagogiczno-społecznych mają okazję prowadzić wiele badań i ankiet społecznych, które z pewnością poszerzą ich horyzonty myślowe i wpłyną na podejście do pracy.
Warto studiować w Krakowie, ponieważ jest to piękne historyczne miasto, które pozwoli Ci rozwijać się intelektualnie i duchowo. Absolwenci pedagogiki i kierunków pokrewnych mają tutaj dobry start w dydaktyce, resocjalizacji, pracy socjalnej. Uduchowione, artystyczne miasto umożliwia także podejście pedagogiczne w przypadku zajęć związanych ze sztuką. Kraków to miasto ludzi, nastawionych na współpracę. Tu nigdy nie poczujesz się osamotniony.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach pedagogicznych
Jeśli zdecydujecie się na podjęcie studiów pedagogicznych to czeka na Was praca z dziećmi lub z dorosłymi. Praca w żłobku, przedszkolu czy w szkole. Możecie wybrać czy chcecie wspierać harmonijny rozwój dzieci, czy może pracować z osobami o specjalnych potrzebach społecznych i edukacyjnych?
Pracy dla pedagogów jest wciąż sporo. Coraz popularniejszym miejscem zatrudnienia dla absolwentów szkół wyższych i studiów pedagogicznych są prywatne ośrodki edukacyjne i poradnie pedagogiczne, wspierające rodziców w problemach wychowawczych. Popularne są warsztaty dla rodziców, jak i zajęcia dodatkowe dla dzieci.
W każdej z tych dziedzin znajdują zatrudnienie pedagodzy. Zawsze możecie starać się o zatrudnienie w państwowej instytucji. Etaty są co prawda ograniczone, ale nie jest to niemożliwe, aby dostać się do którejś ze szkół. Jeśli skończycie pedagogikę, a jednak stwierdzicie, że praca z dziećmi nie jest dla Was, zawsze możecie postarać się o zatrudnienie w biznesie.
Dlaczego? Pedagogika jest nauką o człowieku, o sposobach myślenia, bycia, układaniu sobie życia, a także sposobach obserwacji wszystkich zachowań. Dzięki takiej wiedzy i umiejętnościom komunikacyjnym, pedagodzy świetnie odnajdują się w pracy korporacyjnej! Tak więc po pedagogice możecie się imać najróżniejszych zajęć, o ile macie pomysł na swoją karierę zawodową oraz dobre chęci do pracy.