Kulturoznawstwo
Łódź
Pokaż
Specjalności na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach
Studia na kierunku kulturoznawstwo to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku kulturoznawstwo | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku kulturoznawstwo możesz podjąć na 14 uczelniach publicznych oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | kulturoznawstwo - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia kulturoznawcze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku kulturoznawstwo: animacja kultury, animator kultury w regionie, dziedzictwo kulturowe: zarządzanie i promocja, film i teatr, historia, kultury z elementami religioznawstwa, media i komunikowanie, medialna, produkcja i realizacja muzyki.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku kulturoznawstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, historia, biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej ocen (punktów) uzyskanej z części pisemnej na egzaminie maturalnym („nowa matura”, matura międzynarodowa) lub na egzaminie dojrzałości („stara matura”).
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kulturoznawstwo: historia kultury nowożytnej, historia i kultura regionu karpackiego, wiedza o literaturze i teatrze, podstawy antropologii kultury, teoria kultury.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo? Jest to kierunek z zakresu nauk humanistycznych, kształcący w dziedzinie kultury.
Na pewno jest to kierunek, który stawia na intelektualne sprawności w rozwiązywaniu problemów oraz wyposaża w zdolność szybkiego przygotowania się do pełnienia różnych ról zawodowych w szeroko pojętych instytucjach życia kulturalnego.
Przykładowymi przedmiotami mogą być: historia filozofii, filozofia kultury, aksjologia, podstawy językoznawstwa, wiedza o komunikacji i mediach, sztuki wizualne czy kultura muzyczna.
Kulturoznawstwo oferuję zwykle wiele ciekawych specjalności, takich jak: kultura i wizerunek regionu, krytyka artystyczna, sztuka rozwoju, kultura i media lub globalizacja. Dzięki takiej różnorodności każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a jedno jest pewne – na pewno nie będziesz mógł narzekać na nudę!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek kulturoznawstwo można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
Studia na kierunku Kulturoznawstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jako student powyższego kierunku humanistycznego, zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu współczesnej kultury, nowych mediów, dziennikarstwa, zarządzania oraz nauk społecznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Studenci wybiorą także specjalizacje, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych.
Osoby, które aplikują na kierunek kulturoznawstwo zdobędą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizować zjawiska kulturowe.
Ponadto poznasz nowoczesne techniki wykorzystywane w nowych mediach oraz mediach tradycyjnych. Studenci będą również uczęszczać na lektorat z języka obcego, tym samym zwiększając swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
Czy wiesz, że oprócz Watykanu Malta jest najbardziej religijnym krajem w Europie? Czym różni się Włoch z południa od tego z północy kraju? Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że Japończycy używają maseczek ochronnym nie tylko ku protekcji, ale także jako ozdoby?
Tego i wiele więcej nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo! Jeżeli zatem jesteś osobą otwartą na inne mentalności oraz chciałbyś poznać kulturę innych krajów to być może jest to kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować Kulturoznawstwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Kulturoznawstwo:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Kulturoznawstwo trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku kulturoznawstwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Kulturoznawstwo? Przy obecnej globalizacji zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie.
Będziesz mógł pracować w instytucjach kulturalnych, artystycznych, naukowo-badawczych, prasie, radiu i telewizji, wydawnictwach, agencjach reklamowych, stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych, instytucjach edukacyjnych (po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji pedagogicznych).
Jak widzisz możliwości jest całkiem dużo, jeżeli zatem interesujesz się dorobkiem innych krajów to Kulturoznawstwo może być kierunkiem dla Ciebie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Kulturoznawstwo
Dalsza część artykułu pod reklamą
W zestawieniu brakuje Akademii Ignatianum w Krakowie. A obecność tej uczelni na liście jest bardzo istotna z jednego choćby, niezwykle ważnego powodu. Otóż w Ignatianum, jako jednej z kilku uczelni w Polsce można edukację zakończyć obroną doktoratu i uzyskaniem stopnia doktora. Czyli: ta uczelnia ma uprawnienia do doktoryzowania w zakresie KULTUROZNAWSTWO.
W zestawieniu prezentowane są uczelnie publiczne