KULTUROZNAWSTWO MIĘDZYNARODOWE studia – kierunek studiów
Studia na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).
Studia na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe |
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kulturoznawstwo międzynarodowe - uczelnie >
Opis kierunku
Program nauczania na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe będzie oscylował wokół nauk humanistycznych, kulturoznawczych, literaturoznawczych, czy socjologicznych. Studenci dowiedzą się więcej na temat historii kultury i sztuki, a także poznają zależności pomiędzy kulturą, a językiem. W ramach kształcenia nauczą się również dwóch wybranych języków obcych i poznają zasady komunikacji międzykulturowej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, historia, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach kultury, w tym w muzeach, teatrach, czy domach kultury. Ponadto zwiążą swoją przyszłość z wydawnictwami, redakcjami czasopism oraz z różnego rodzaju mediami. Dzięki znajomości języków obcych idealnie odnajdą się jako pracownicy firm i korporacji międzynarodowych.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?
Kulturoznawstwo międzynarodowe to studia skierowane do osób interesujących się współczesną kulturą polską i międzynarodową, oraz chcących rozwinąć swoje zdolności językowe. Aby pozytywnie przejść proces rekrutacji, kandydaci powinni zapoznać się z wymaganiami określonymi przez władze danej uczelni wyższej
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe to:
-
dwa spośród następujących przedmiotów: WOS, matematyka, geografia, język polski, język obcy nowożytny, historia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU KULTUROZNAWSTWO MIĘDZYNARODOWE?
Kulturoznawstwo międzynarodowe to studia o tematyce związanej z naukami humanistycznymi, w tym ze współczesną kulturą oraz literaturą polską i międzynarodową. Dzięki temu studenci zdobędą wszechstronną wiedzę oraz wykształcenie uprawniające do podjęcia pracy w wielu prężnie rozwijających się branżach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe będzie oscylował wokół nauk humanistycznych. Studenci zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu kulturoznawstwa i literaturoznawstwa. Ponadto poznają wybrane teksty z kanonu literatury polskiej i światowej, a także poznają najważniejsze tendencje w sztuce współczesnej. W planie zajęć znajdą się także przedmioty o tematyce związanej z antropologią i socjologią kultury.
Oprócz wiedzy teoretycznej, studenci skupią się także na rozwijaniu umiejętności praktycznych. W ramach kształcenia nauczą się dwóch wybranych języków obcych oraz zyskają zdolności z zakresu dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu pracy.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU KULTUROZNAWSTWO MIĘDZYNARODOWE?
Absolwenci kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe znajdą wiele ciekawych i perspektywicznych ofert pracy. Po ukończeniu studiów mogą związać swoją przyszłość z instytucjami kultury, mediami, wydawnictwami i redakcjami czasopism. Równie ciekawą opcją będzie zatrudnienie w firmach, korporacjach i organizacjach międzynarodowych, a także praca w biurach tłumaczeniowych. Po ukończeniu studiów można także rozważyć założenie własnej firmy lub kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych o profilu humanistycznym.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku kulturoznawstwo międzynarodowe:
-
muzea
-
domy kultury
-
teatry
-
inne instytucje kultury
-
wydawnictwa
-
redakcje czasopism
-
media
-
firmy i korporacje międzynarodowe
-
własna działalność gospodarcza
-
biblioteki
-
biura tłumaczeniowe