1. Typ i tryb studiów
Kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zależy Ci na połączeniu nauki z innymi aktywnościami, między innymi z codzienną pracą zawodową to powinieneś zdecydować się na studia zaoczne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Jeżeli natomiast chciałbyś w pełni poświęcić się nauce, to wybierz studia stacjonarne. Studenci, którzy aplikują na ten kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie ekonomiczne.
Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe: teorie bezpieczeństwa międzynarodowego, historia stosunków międzynarodowych, geografia bezpieczeństwa międzynarodowego, ONZ w zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowego, międzynarodowe stosunki polityczne.
Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe został w pełni dopasowany do współczesnych realiów. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych, prawnych czy nauk o bezpieczeństwie.
W czasie studiów poznasz różnorodne strategie bezpieczeństwa państwa oraz nauczysz się metod przeciwdziałania zagrożeniom zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W siatce zajęć znajdzie się także wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
teoria stosunków międzynarodowych
-
ekonomia rozwoju
-
prawa człowieka we współczesnym świecie
-
wiedza o państwie i prawie
-
bezpieczeństwo społeczne
Jako student będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najlepiej dopasowana do twoich potrzeb i zainteresowań naukowych. Aktualną listę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Zajęcia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe w dużej mierze będą miały wymiar praktyczny, dzięki czemu będziesz miał szansę wykształcić cenne umiejętności i kwalifikacje zawodowe. W czasie studiów nauczysz się zarządzania kryzysowego oraz przeciwdziałania zagrożeniom militarnym i niemilitarnym.
Co więcej, rozwiniesz swoje zdolności negocjacyjne oraz komunikacyjne, a także zgłębisz sztukę wystąpień publicznych. Jako student będziesz także uczęszczał na lektorat z języka obcego, na którym poznasz specjalistyczną terminologię branżową, co w znacznym stopniu zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę.
4. Dla kogo ten kierunek
Każdy dzień zaczynasz od porannych wiadomości? Interesujesz się aktualna sytuacją na świecie, polityką zagraniczną, a sprawy obywateli na całym świecie nie są Ci obojętne? Myślisz o rozwoju tych zainteresowania w ramach studiów? Jeśli tak, to świetnie, bo w dobie narastających konfliktów międzynarodowych ekspercie do spraw bezpieczeństwa są jak najbardziej pożądani.
5. Gdzie studiować bezpieczeństwo międzynarodowe
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe: