1. Typ i tryb studiów
Kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo jest dostępny zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia na studiach stacjonarnych będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia odbywać się będą w wybrane weekendy semestru.
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie wojskowe.
Studia na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższych studiów wojskowych, zyskasz specjalistyczną wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, informatyki czy zarządzania. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Elementy algebraicznej teorii liczb
-
Projektowanie kryptograficznych układów cyfrowych
-
Diagnostyka i tolerowanie uszkodzeń
Studenci wybiorą także specjalizacje, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
Jako student nauczysz się projektowania, organizacji i eksploatacji systemów bezpieczeństwa informacji oraz systemów informatycznych. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób zarządzać ryzykiem czy przeciwdziałać różnego typu zagrożeniom.
4. Dla kogo ten kierunek
Przy obecnej dominacji Internetu bezpieczeństwo informacji elektronicznych nabiera na znaczeniu. Często nawet nie jesteśmy świadomi, jak wiele danych udostępniliśmy oraz ile osób ma do nich łatwy dostęp i może je wykorzystać.
Problem ten dotyczy każdego aspektu użytkowania Internetu – od forum internetowych, poprzez głosowania elektroniczne aż po bankowość internetową.
Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie kryptologii. Dzięki studiom na kierunku Kryptologia i cyberbezpieczeństwo możesz dołączyć do tego grona!
5. Gdzie studiować kryptologię i cyberbezpieczeństwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo: