1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku peniencjarystyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Dla kogo ten kierunek
Penitencjarystyka to zbiór nauk zajmujących się zagadnieniami związanymi z problematyką pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Praktycznym wykorzystywaniem zagadnień wchodzących w skład tej dyscypliny zajmuje się Służba Więzienna, do której obowiązków należy nadzór nad osadzonymi, działalność resocjalizacyjna czy zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach karnych.
Specjaliści z tego obszaru pełnią bardzo ważną i odpowiedzialną rolę, a ich wiedza i umiejętności są gwarancją sprawnego działania całego systemu więziennictwa. Dla osób, które chciałyby rozwijać się z tym kierunku, powstał kierunek penitencjarystyka.
Idealnymi kandydatami na powyższe studia będą osoby odpowiedzialne, odważne i sprawne fizycznie. Jeżeli dodatkowo masz wszechstronne zainteresowania z obszaru nauk społecznych, prawnych czy psychologicznych, to kierunek penitencjarystyka będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
3. Gdzie studiować Penitencjarystykę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Penitencjarystyka: