Studia na kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Studia na kierunku bhp i systemy zarządzania bezpieczeństwem - studia podyplomowe | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | zjazdy |
Poziom studiów | studia podyplomowe |
Uczelnie
Studia na kierunku bhp i systemy zarządzania bezpieczeństwem - studia podyplomowe możesz podjąć na | bhp i systemy zarządzania bezpieczeństwem - studia podyplomowe - uczelnie >
Studia skierowane są do osób zainteresowanych pracą w służbach BHP oraz pracowników związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć perspektywy zawodowe.
Kierunek BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem zwykle otwarty jest dla wszystkich absolwentów studiów I lub II stopnia. Przeważnie nie jest wymagane doświadczenie ani wykształcenie kierunkowe. Kandydaci mogą być akceptowani na podstawie kolejności zgłoszeń. Warto także pamiętać, że w grupach może obowiązywać limit miejsc, dlatego warto zadbać o poprawność dostarczanych dokumentów. Studia mogą się wiązać z dodatkowymi opłatami.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Zajęcia prowadzone są przeważnie przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną uczelni, a także doświadczonych praktyków m.in. inspektorów ds. BHP, ratowników medycznych czy pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Część przedmiotów może odbywać się w sposób hybrydowy, czyli zarówno na uczelni, jak i platformach e-learningowych. Słuchacze mają możliwość uczestniczenia w teoretycznych wykładach oraz praktycznych ćwiczeniach i laboratoriach. Dzięki studiom często mogą również zdobyć dodatkowe certyfikaty poświadczające kompetencje zawodowe np. audytora. Postępy w nauce sprawdzane są zwykle za pomocą zaliczeń z poszczególnych przedmiotów, a studia mogą się kończyć egzaminem.
Studia na kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studenci kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem zyskują szeroką wiedzę m.in. z prawa pracy czy ergonomii. Mogą nauczyć się identyfikować i badać przyczyny wypadków przy pracy, a także prowadzić działania profilaktyczne. W trakcie zajęć mogą być również omówione czynniki szkodliwe w środowisku zatrudnienia oraz choroby zawodowe. Słuchacze mogą zdobyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w budownictwie, transporcie wewnętrznym czy urządzeń elektrycznych. Często uczą się także prowadzić kontrolę i audyt systemów bezpieczeństwa organizacji oraz zarządzać ryzykiem zawodowym.
Zagadnienia, które mogą się znaleźć w programie kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem, to np.:
Studenci mają często możliwość wzięcia udziału w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdobywają także informacje na temat ochrony przeciwpożarowej. Dodatkowo mogą zapoznać się z zasadami i metodami prowadzenia szkoleń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Studia na kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem mogą szukać zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki m.in. przemyśle budowlanym, maszynowych, a także szkolnictwie czy ochronie zdrowia. Mogą podjąć pracę zarówno w administracji państwowej i samorządowej, jak i przedsiębiorstwach prywatnych. Absolwenci mają możliwość znalezienia pracy w służbach BHP na stanowisku m.in. inspektora, a wraz ze wzrostem doświadczenia starszego inspektora czy specjalisty. Mogą także prowadzić działalność doradczą i szkoleniową.
Możliwości zatrudnienia po kierunku BHP i systemy zarządzania bezpieczeństwem to m.in.: