Studia na kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Studia na kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania - studia podyplomowe | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | zjazdy |
Poziom studiów | studia podyplomowe |
Uczelnie
Studia na kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania - studia podyplomowe możesz podjąć na | badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania - studia podyplomowe - uczelnie >
Studia skierowane są głównie do m.in. pracowników firm ubezpieczeniowych i likwidujących szkody, rzeczoznawców, a także funkcjonariuszy publicznych np. policjantów, którzy chcą zwiększyć swoją wiedzę i kompetencje w zakresie badania przyczyn pożarów.
W rekrutacji na kierunek badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania zwykle może wziąć udział każdy absolwent uczelni wyższej. Kandydacie przeważnie nie muszą mieć doświadczenia ani konkretnej wiedzy. Studia mogą się wiązać z dodatkowymi kosztami np. czesnym czy opłatą rekrutacyjną. W grupach może obowiązywać limit miejsc, a o akceptacji kandydatów może decydować kolejność zgłoszeń. Należy także pamiętać, że przy zbyt małej ilość chętnych kierunek może nie zostać otwarty.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Zajęcia są zwykle prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę uczelni, a także doświadczonych funkcjonariuszy publicznych. Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną na wykładach oraz trenują umiejętności praktyczne podczas warsztatów czy laboratoriów. Podczas studiów mogą mieć również okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych, na których mogą sprawdzić poziom zdobytych umiejętności.
Studia na kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studenci kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania są przygotowani do wykonywania oględzin i specjalistycznej oceny pożarów. Mogą poznać podstawowe zagadnienia prawne i dowiedzieć się, jaką odpowiedzialność mają ubezpieczyciele. Uczą się także, w jaki sposób prawidłowo zdeterminować przyczyny zdarzeń pożarowych m.in. morskich, lotniczych i środków transportu.. W programie mogą się znaleźć zajęcia omawiające metody likwidacji szkód. Wykładowcy często dzielą się także informacjami na temat najczęściej popełnianych przez specjalistów błędów.
Zagadnienia, które mogą się znaleźć w programie kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania, to np.:
Podczas zajęć słuchacze mogą również zapoznać się z zasadami ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy. Dowiadują się często, jakie są skutki nieprzestrzegania przepisów ppoż. w budynkach, instalacjach elektrycznych czy technologicznych.
Studia na kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania zwykle mają do wyboru kilka ścieżek kariery. Są one często zależne od wcześniejszego wykształcenia kierunkowego. Mogą zostać zatrudnieni w firmach ubezpieczeniowych czy likwidujących szkody, a także spróbować swoich sił jako rzeczoznawca. Inną możliwością jest podjęcie pracy w Lasach Państwowych, w komórkach zajmujących sie bezpieczeństwem pożarowym. lasów. Absolwenci mogą także kontynuować swoją karierę zawodową w służbach publicznych, takich jak np. Policja czy Straż Pożarna. Mogą się zajmować oględzinami pożarów zarówno obszarów leśnych, jak i budynków czy środków transportu.
Możliwości zatrudnienia po kierunku badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania to m.in.: