Studia na kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Studia na kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia - studia podyplomowe | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | zjazdy |
Poziom studiów | studia podyplomowe |
Uczelnie
Studia na kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia - studia podyplomowe możesz podjąć na | bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia - studia podyplomowe - uczelnie >
Kierunek przeznaczony jest dla wszystkich absolwentów studiów co najmniej I stopnia, którzy pracują lub zamierzają podjąć pracę w służbach BHP i chcą zyskać nową wiedzę i kwalifikacje zawodowe w zakresie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii.
W celu rekrutacji na kierunek bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia zwykle wystarczy wysłać zgłoszenie i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Kandydaci powinni się legitymować dyplomem magistra, licencjata lub inżyniera. Studia mogą się wiązać z dodatkowymi opłatami m.in. czesnym. O akceptacji kandydatów może decydować kolejność zgłoszeń, a w grupach może być ograniczona liczba miejsc. Warto więc wcześniej zainteresować się terminami rekrutacji.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia jest w trybie niestacjonarnym. Zajęcia mogą być prowadzone w formie hybrydowej, czyli część z nich może odbywać się online za pomocą platform do tego przeznaczonych. Studenci mogą uczestniczyć w ćwiczeniach i warsztatach wykorzystujących nowoczesne metody nauczania, a także wykładach odpowiedzialnych za zdobywanie wiedzy teoretycznej. Wśród kadry kierunku znajdują się zwykle wykwalifikowani nauczyciele akademiccy oraz doświadczeni specjaliści np. pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, rzeczoznawcy czy lekarzy.
Studia na kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studenci kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia zdobywają szeroką wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia funkcji w służbach BHP. Mogą zapoznać się z podstawami ergonomii oraz normami z zakresu bezpieczeństwa obowiązującymi w kraju i Unii Europejskiej. Uczą się także często wykonywać analizy zagrożeń oraz oceny ryzyka zawodowego. Słuchacze mają również możliwość wzięcia udziału w zajęciach omawiających problematykę ustalania okoliczności i przyczyny wypadków. Mogą także zapoznać się z metodami prowadzenia audytów i kontroli bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. Często zyskują również wiedzę w zakresie badania i certyfikowania wyrobów zgodnie z wymaganiami i normami.
Zagadnienia, które mogą się znaleźć w programie kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia, to np.:
W trakcie zajęć studenci uczą się także jak prowadzić szkolenia z zakresu BHP dla osób dorosłych. Mają często również możliwość wzięcia udziału w kursach pierwszej pomocy przedmedycznej.
Studia na kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia mogą podjąć pracę m.in. na stanowisku inspektora ds. BHP, a wraz ze wzrostem doświadczenia awansować m.in. na starszego inspektora. Są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach różnej wielkości i z dowolnej gałęzi gospodarki. Mogę zająć się monitorowaniem stanu bezpieczeństwa w organizacji, a także wykrywaniem i eliminowaniem czynników szkodliwych dla pracowników. Inną możliwością jest również rozpoczęcie działalności szkoleniowej i prowadzenie kursów w zakresie BHP.
Możliwości zatrudnienia po kierunku bezpieczeństwo, higiena pracy i ergonomia to m.in.: