Kierunek agent celny, w zależności od uczelni, może być prowadzony w sposób niestacjonarny lub w formie zajęć online. Program studiów może być realizowany przez teoretyczny wykłady oraz praktyczne ćwiczenia i warsztaty na uczelni lub w terenie.
Studenci zdobywają wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu agenta celnego takie jak np. procedury czy postępowanie celne. Poznają podstawowe pojęcia z zakresu prawa celnego, administracyjnego i finansowego, co jest niezbędne do zdobycia wymaganych kwalifikacji i wpisu do rejestru agentów celnych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku agent celny możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie studiów, oprócz wiedzy prawniczej studenci zyskują informacje na temat logistyki i spedycji w kraju i za granicą. Uczą się jak przygotowywać niezbędną dokumentację, dokonywać zgłoszeń celnych podejmować towary po dokonanej odprawie. Podczas zajęć praktycznych mogą wykorzystać wiedzę, samodzielnie tworząc dokumenty celne, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W programie mogą się znaleźć także przedmioty pokazujące programy i narzędzia informatyczne, wspomagające pracę agentów. Studenci mogą mieć także możliwość zobaczenia i nauki obsługi magazynów celnych.
Przedmioty, które mogą zostać umieszczone w programie kierunku agent celny, to m.in.:
-
międzynarodowa polityka celna
-
obrót towarów w ujęciu celnym, podatkowym i statystycznym
-
podatki w międzynarodowym obrocie towarowym
-
współczesne środki polityki handlowej
-
umowy międzynarodowe w sprawach celnych
Częścią pracy agentów celnych jest sprawdzanie i prześwietlanie przesyłek, dlatego na studiach mogą znaleźć się przedmioty związane ze sposobami pobierania próbek i badań prowadzonych na podejrzanych towarach. Dodatkowo można się spotkać z zajęciami, podczas których studenci uczą się rozliczać transakcje handlowe i spedycyjne w handlu zagranicznym. Uzyskują także informacje na temat opodatkowania przesyłek międzynarodowych.