Biotechnologia
Warszawa
POKAŻ
Specjalności na kierunku technologia chemiczna
Specjalności na kierunku ochrona środowiska
Specjalności na kierunku technologia żywności i żywienie człowieka
Studia na kierunku biotechnologia to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie z obszaru nauk przyrodniczych, ścisłych, inżynieryjno - technicznych oraz medycznych, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata/inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).
Studia na kierunku biotechnologia | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku biotechnologia możesz podjąć na 37 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | biotechnologia - uczelnie >
Studenci w trakcie studiów otrzymują wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych między innymi: matematyki, chemii i fizyki, a także przedmiotów kierunkowych takich jak: inżynieria komórkowa i genetyczna, inżynieria białek czy wykorzystanie mikroorganizmów w procesach biotechnologicznych.
Specjalności
Współczesne studia biotechnologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku biotechnologia: agrobiotechnologia, bioaktywne fitozwiązki, biogospodarka, bioinformatyka, biokataliza stosowana, biotechnologia eksperymentalna, mikrobiologia techniczna.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku biotechnologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, matematyka, fizyka, język angielski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwent kierunku BIOTECHNOLOGIA jest przygotowany do pracy w firmach, w których produkcja oparta jest na bioprocesach, szczególnie w zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy chemicznego.
Może zatem znaleźć zatrudnienie min w laboratoriach badawczych, laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej, firmach kosmetycznych, firmach farmaceutycznych, ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt, zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności, czy w jednostkach zajmujących się ochroną środowiska.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku biotechnologia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Biotechnologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki obejmującą różne kierunki technicznego wykorzystania materiałów i procesów biologicznych, integrującą biochemię, mikrobiologię, biologię molekularną, chemię i genetykę w celu praktycznego (użytkowego) stosowania kultur mikroorganizmów, zwierząt i roślin oraz tkanek i elementów ich struktur.
Pojęcie to jest obecnie rozszerzone o uzyskane, za pomocą powyższych technik, efekty ekologiczne. Biotechnologia została zakwalifikowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do strategicznych kierunków studiów dla rozwoju krajowej gospodarki.
1. Tryb i typ studiów
Uczelnie coraz częściej dążą do tego, aby zapewnić studentom możliwość zdobywania edukacji na ich warunkach. Studia stacjonarne pozwolą poświęcić się wybranemu kierunkowi i uczęszczać na zajęcia od poniedziałku do piątku.
Jeśli zaś w tygodniu masz jakieś zobowiązania związane z pracą lub życiem prywatnym, możesz wybrać studia niestacjonarne, które są jednak płatne. Kierunek biotechnologia możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku biotechnologia: matematyka, zarys ewolucjonizmu, podstawy biologii komórki, biotechnologia dla środowiska, fizjologia roślin.
Biotechnologia to interdyscyplinarny kierunek, który precyzyjnie łączy nauki ścisłe i techniczne.
W siatce zajęć znajdziesz między innymi takie przedmioty jak:
Programy kształcenia przewidują zajęcia obligatoryjne oraz specjalnościowe, ukierunkowujące studentów na konkretny zawód bądź zakres badawczy.
Studenci łączą umiejętności techniczne z naukami przyrodniczymi, dzięki czemu odnajdują się w strefie inżynierii genetycznej, molekularnej, chemicznej.
Zajmują się badaniami molekularnymi komórek i tkanek, modyfikacją genetyczną, badaniami procesów chorobowych, projektowaniem nowych metod diagnostycznych i terapii.
Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte na kierunku BIOTECHNOLOGIA umożliwiają swobodne poruszanie się w interdyscyplinarnym obszarze, jakim jest biotechnologia.
Powyższe studia zapewniają uzyskanie rzetelnej i szczegółowej wiedzy z zakresu najważniejszych działów biotechnologii oraz poznanie metod używanych w praktyce produkcyjnej i badaniach naukowych z zakresu biotechnologii.
Program studiów umożliwia przeniesienie się i kontynuację studiów na innych uczelniach, także zagranicznych.
Dzięki dużej liczbie zajęć o charakterze praktycznym absolwenci trzyletnich studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) uzyskują wiedzę i nabywają umiejętności pozwalające wykorzystywać osiągnięcia biotechnologii, a także innych nauk z obszaru nauk przyrodniczych, w praktyce.
4. Gdzie studiować biotechnologię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek biotechnologia:
Studia na kierunku biotechnologia trwają od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Studia na kierunku biotechnologia możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu.
Stopień pierwszy to studia inżynierskie, które trwają od trzech lat do trzy i pół roku, czyli od sześciu do siedemiu semestrów, i gwarantują uzyskanie tytułu licencjata lub inżyniera.
Kolejnym etapem są uzupełniające studia drugiego stopnia, które kończą się egzaminem magisterskim. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia, a także dają możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Biotechnologia
Gdzie najlepiej iść na biotechnologię?
Ja studiowalem biotech we Wrocławiu na UWr. Studia były świetne, w porównaniu ze znajomymi z innych uczelni miałem najwiecej wiedzy praktycznej, czyli mogłem bez problemu pracować samodzielnie w labie. Bez problemu można tam wybrac specjalizacje czy iść w bioinf, gospodarcza, czy molekularna biotech. Aktualnie robię doktorat za granicą w terapii nowotworowej i mam już ofertę pracy w firmie związana z tym tematem. Wiec ja jestem mega zadowolony z poziomu we wro :)
Czemu Trójmiejska Polibuda tak nisko?
Na liście miast brakuje Gliwic
Czy jestem w stanie dostać się na te studia mając maturę rozszerzona tylko z matematyki, angielskiego i fizyki, a z podstawowej polski,niemiecki i ? A jeśli nie to czy jeszcze informatyką podstawową i biologią podstawową?
Skończyłem ten kierunek i jestem bardzo zadowolony z pracy, jaką wykonuje. Na początku miałem problem, żeby ją znaleźć, ale później pomogła mi firma IRS Poland