Biologia znajduje obecnie zastosowanie w wielu różnorodnych dziedzinach nauki i przemysłu. Wykorzystywanie technik i procesów biologicznych na szeroką skalę nosi nazwę biotechnologii. Historia tej dyscypliny jest naprawdę długa i sięga najdawniejszych czasów, kiedy jej metody zaczęły być wykorzystywane w przetwórstwie czy produkcji chleba i wina.
Współcześnie techniki biotechnologiczne stosuje się przede wszystkim w medycynie, farmacji i branży spożywczej. Ze względu na coraz większą popularność tej nauki, wrasta zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę i kompetencje z zakresu biologii i pokrewnych nauk. Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek biotechnologia w Gdańsku.
Idealnymi kandydatami na studia biologiczne i przyrodnicze będą osoby o szerokich zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych, biologicznych, chemicznych a także medycznych. Dodatkowym atutem będzie także wiedza na temat praktycznego zastosowania metod biotechnologicznych. Jeżeli powyższy opis idealnie do ciebie pasuje, to koniecznie we udział w rekrutacji na ten kierunek.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku biotechnologia w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Ze względu na rosnącą popularność studiów biologicznych i przyrodniczych, uczelnie w Gdańsku zdecydowały się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie kierunek biotechnologia możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Dzięki tak duże dostępności tego kierunku, będziesz mógł wybrać najlepszą i najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb, opcje.
Tematyka zajęć na kierunku biotechnologia w większości będzie związana z naukami ścisłymi, biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi. Program nauczania zakłada realizacje wiele interesujących zajęć i warsztatów, dzięki którym rozwiniesz swoją wiedzę teoretyczną, a także zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne. W siatce zajęć znajdą się między innymi, takie przedmioty jak:
-
biofizyka molekularna
-
podstawowe obliczenia w pracy laboratoryjnej
-
metodyka
-
mikroskopia-zastosowania w biotechnologii
-
budowa kwasów nukleinowych
Szczegółowy plan może się różnić w zależności od uczelni, dlatego przed przystąpieniem do rekrutacji powinieneś odwiedzić ich oficjalne strony internetowe.