Bioinżynieria zwierząt
Warszawa
POKAŻ
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | bioinżynieria zwierząt - uczelnie >
Opis kierunku
Kierunek taki jak bioinżynieria zwierząt zadedykowany jest przede wszystkim umysłom ścisłym. Większość zagadnień poruszanych w trakcie studiów oscylować będzie wokół biologii, a także chemii. Studenci poznają struktury i zasady funkcjonowania organizmów zwierzęcych na różnorodnych poziomach. Poznają również zasady pracy laboratoryjnej związanego z badaniem pobieranego materiału biologicznego.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku bioinżynieria zwierząt najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, geografia, informatyka, matematyka, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Uzyskane kwalifikacje zawodowe pozwalają absolwentom bioinżynierii zwierząt na pracę między innymi w przemyśle rolno-spożywczym. Na specjalistów z tego zakresu czekać będą również zakłady higieny weterynaryjnej czy jednostki badawczo-rozwojowe. Część osób po zakończeniu nauki decyduje się na rozpoczęcie pracy laboratoryjnej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku bioinżynieria zwierząt:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bioinżynieria zwierząt: znaczenie zwierząt w rozwoju kulturowym człowieka, zoologia, ochrona środowiska, fizjologia zwierząt, chemia ogólna.
Jaką wiedzę zdobędziesz podczas studiów? Przede wszystkim musisz nastawić się na przedmioty z zakresu biologii i mikrobiologii, a także chemii ogólnej i fizyki. Zapoznasz się również z dziedziną nanobiotechnologii i technologii fizycznych.
Ponadto czekają na Ciebie ciekawe zajęcia laboratoryjne, które pomogą usystematyzować wiedzą teoretyczną. Interesujące będą również praktyki, które możesz odbyć w firmach biotechnologicznych, ośrodkach naukowo-badawczych, placówkach państwowych czy administracji państwowej.
Kto zatem będzie odpowiednim kandydatem na ten kierunek? Oprócz wspomnianych zdolności w dziedzinach przyrodniczych, ważne jest, abyś był osobą kreatywną z umiejętnością analitycznego myślenia.
Wszystko to sprawi, że codzienne zajęcia w ramach tego kierunku będą świetną możliwością rozwoju Twoich talentów i zainteresowań! Ponadto jako absolwent będziesz mógł podjąć pracę w różnych gałęziach przemysłu czy instytucjach naukowych – od produkcji substancji bioaktywnych po placówki ochrony zwierząt.
Kierunek bioinżynieria zwierząt obecnie jest dostępny zarówno w trybie studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych, co z w praktyce oznacza, że w przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Z tego względu będzie to idealna opcja kształcenia dla osób, które mogą pozwolić sobie na codzienną obecność na uczelni oraz pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Powyższe studia realizują program z obszaru nauk biologicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Osoby, które zdecydują się aplikować na kierunek bioinżynieria zwierząt będą miały okazję zdobyć kompleksową wiedzę matematyczną, biologiczną i techniczną. W planie zajęć przewidziano wiele ciekawych przedmiotów związanych z powyższymi obszarami tematycznymi, między innymi takich jak:
W czasie studiów dowiesz się więcej na temat szeroko pojętego funkcjonowania organizmów zwierzęcych z uwzględnieniem ich fizjologii i anatomii. Ponadto, wykwalifikowana i doświadczona kadra akademicka przekaże Ci niezwykle cenne informacje dotyczące biofizyki, genetyki czy metod biologii molekularnej.
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt będą miały w dużej mierze wymiar praktyczny, dzięki czemu wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Jako student nauczysz się przeprowadzania badań laboratoryjnych przy zastosowaniu zaawansowanych technologii i aparatury badawczej.
Ponadto, dowiesz się w jaki sposób dokonywać analizy materiału biologicznego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Obecnie bioinżynierowie to osoby chętnie poszukiwane przez pracodawców różnych dziedzin, takich jak: produkcja żywności, weterynaria, medycyna czy farmacja.
Jeżeli jeszcze nie wiesz jaka pracę chciałbyś podjąć w przyszłości, a interesujesz się szeroko pojętymi naukami matematyczno-przyrodniczymi z ukierunkowaniem na hodowlę bądź modyfikację organizmów zwierzęcych to powinieneś się z łatwością odnaleźć na kierunku bioinżynierii zwierząt!
5. Gdzie studiować bioinżynierię zwierząt
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bioinżynieria zwierząt:
Studia na kierunku bioinżynieria zwierząt trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku bioinżynieria zwierząt będą trwały siedem semestrów i zakończą się uzyskaniem tytułu inżynieria. Natomiast, na studia drugiego stopnia będziesz musiał poświęcić półtora roku, czyli trzy semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Bioinżynieria zwierząt
Nie polecam nikomu tego kierunki na SGGW. Zmarnowane 5 lat nauki, pracy żadnej.
Dlaczego?