Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Kraków
POKAŻ
Specjalności na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Ścieżki kształcenia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Studia na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami: gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii, odnawialne źródła energii - specjalność, odnawialne źródła energii - ścieżka kształcenia, systemy energetyczne w budynkach.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, fizyka i astronomia, geografia, język obcy, matematyka, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami: chemia, mikrobiologiczna transformacja materii organicznej, elektrotechnika, podstawy produkcji biopaliw, ochrona środowiska.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Zdobędziesz profesjonalną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami.
Będziesz świetnie przygotowany do planowania i realizacji sieci dystrybucji odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi środowiskowych. Poznasz specyfikę branży z uwzględnieniem techniki planowania, opracowywania, komunikacji i negocjacji.
Co więcej, nauczysz się niezależnie interpretować normy prawa w zakresie gospodarki odpadami oraz odnawialnych źródeł energii. Zrozumiesz mechanizmy działające zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.
Będziesz wykonywać projektowe, inwestycyjne i eksploatacyjne zadania inżynierskie związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz gospodarowaniem odpadami. Będziesz oceniać możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych występujących w danym regionie oraz projektować odpowiednią instalację.
Ponadto zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu analizy rynku odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, zasad postępowania z odpadami, regionalnej polityki energetycznej, zarządzania i organizacji produkcji oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Wyobraź sobie idealny świat, w którym ludzie oddychają czystym powietrzem, smog to bohater mitologiczny, w miastach większą część obszaru zajmują tereny zielone, a społeczeństwo porusza się wyłącznie na rowerach. Brzmi idyllicznie, prawda?
Byłoby to spełnieniem najskrytszych marzeń wszystkich aktywistów działających w dziedzinie ochrony środowiska i dążących do proekologicznego stylu życia, w którym jedną z głównych ról odgrywają odnawialne źródła energii i prawidłowa gospodarka odpadami.
OŹE to przede wszystkim energia wiatru, słońca, wodna, geotermalna, cieplna oceanu, biomasa, biopaliwo czy biogaz. Szereg międzynarodowych instytucji dąży do rozszerzania działalności w zakresie wdrażania innowacyjnych sieci dystrybucyjnych odnawialnych źródeł energii oraz zwraca uwagę na palący problem odpadów, stąd w strukturze ośrodków badań jednostki, które zajmują się ustalaniem właściwej polityki gospodarowania nimi.
Jakie są najważniejsze źródła energii odnawialnej w Polsce i na świecie? Jaki wpływ na odnawialne źródła energii ma energia jądrowa i czy zachodzą między nimi jakiekolwiek korelacje? Jak udoskonalić i przyspieszyć proces wdrażania sieci energetycznych opartych na odnawialnych źródłach?
Kierunek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk biologicznych i przyrodniczych.
Studia na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Osoby, które aplikują na powyższe studia będą miały okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych oraz biologicznych oraz dowiedzieć się więcej na temat mechaniki czy polityki bioenergetycznej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:
Jako student kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się rozwiązywania prostych zadań inżynierskich przy zastosowaniu metod matematycznych, fizycznych oraz informatycznych.
Ponadto dowiesz się w jaki sposób przetwarzać surowce biologiczne w biopaliwa silnikowe i kotłowe. Studenci poznają także zasady obsługi narzędzi i maszyn w kompostownikach, oczyszczalniach ścieków czy zakładach przetwórstwa odpadów.
Jeśli interesuje Cię obszerny temat odnawialnych źródeł energii i intrygują mechanizmy gospodarki odpadami, fascynują Cię rodzaje OŹE i ich wykorzystywanie we współczesnym świecie, chcesz poznać tajniki odnawialnych źródeł energii i poznać regulacje prawne dotyczące gospodarowania odpadami zarówno w przestrzeni lokalnej, jak i międzynarodowej, studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami to bezsprzecznie najlepszy wybór dla Ciebie.
5. Gdzie studiować Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami:
Studia na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami będą trwały trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz półtora roku, czyli trzy semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami? Jako interdyscyplinarny specjalista ds. odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami będziesz w stanie znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowych lub samorządowych, które skupiają się na pozyskiwaniu źródeł energii odnawialnej oraz zagospodarowaniu odpadów.
Ponadto będziesz mógł podjąć pracę w budownictwie ekologicznym niskoemisyjnym, w instytucjach zajmujących się identyfikacją i rozwiązywaniem problemów prawnych związanych z klasyfikacją odpadów lub jako ekspert ds. odnawialnych źródeł energii w ośrodkach Unii Europejskiej.
Doskonałą perspektywą dla Ciebie będzie możliwość pracy jako projektant instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii, w przedsiębiorstwach zajmujących się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, w firmach przetwarzających lub utylizujących odpady pochodzenia rolniczego, w dystrybucji energii na rynkach lokalnych lub jako pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji działających na rzecz ochrony środowiska.
Absolwent kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia niestacjonarne
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia stacjonarne
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia I stopnia
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami studia II stopnia
Miasta, które oferują studia na kierunku Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami
Ja zrobiłam studia wyższe z administracji, ale jednak moja praca zawodowa potoczyła się nieco inaczej i musiałam poszerzyć wiedze o gospodarkę odpadami. Znalazłam kierunek podyplomowo na WSKZ i to jeszcze poszerzony o odnawialne źródła energii co bardzo mnie ucieszyło, bo nie miałam za dużo z tym styczności. Studia miały tok indywidualny więc mogłam przyuczać się do nowej posady i później na spokojnie zapoznawać się z wykładami ;)