Kierunki studiów obejmujące tematyką psychologii zwierząt skupiają się na dokładnym omówieniu anatomii, fizjologii i genetyki zwierząt z naciskiem na różnice między gatunkami. Studenci uczą się też etologii – naturalnych zachowań zwierząt.
Poznają techniki obserwacyjne, eksperymentalne i statystyczne stosowane w badaniach nad zachowaniem zwierząt. Badają też procesy poznawcze, emocje u zwierząt domowych oraz hodowlanych.
W programie uwzględniono praktyczne zajęcia, w trakcie których studenci mają okazję obserwować zachowanie zwierząt, prowadzić badania behawioralne i interpretować ich wyniki. Mają też możliwość odbycia stażu lub praktyki w ośrodkach rehabilitacji zwierząt, schroniskach lub klinikach weterynaryjnych, aby zapoznać się ze specyfiką pracy.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku behawiorystyka i psychologia zwierząt możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią interpretować i analizować zachowania zwierząt, zarówno te naturalne, jak i wynikające z interakcji z człowiekiem. Identyfikują, diagnozują i oceniają problemowe zachowania zwierzęce, takie jak lęk, agresja czy zaburzenia lękowe.
Mają zdolność do stosowania różnych technik obserwacyjnych i eksperymentalnych w celu badania zachowań zwierząt oraz analizy danych. Stosują techniki treningowe i terapeutyczne w celu modyfikacji zachowań niepożądanych oraz poprawy dobrostanu zwierzęcia. Efektywnie komunikują się też z właścicielami zwierząt, edukują ich w zakresie potrzeb czy zachowań ich pupili.