Studia na specjalności agroturystyka to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).
Żeby dostać się na studia na specjalności agroturystyka, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język angielski, język polski, biologia, historia, geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku agroturystyka: środowisko geograficzne Polski, podstawy geografii regionalnej, podstawy geografii społeczno-ekonomicznej, podstawy kartografii i topografii, krajoznawstwo.
Czego nauczysz się w ramach studiów na specjalności Agroturystyka? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętej turystyki, a także w dziedzinie ekonomii oraz marketingu, co pozwoli Ci na swobodne poruszanie się w świecie biznesu. Obca nie będzie Ci także wiedza na temat znaczenia środowiska naturalnego w turystyce za względu na jego ochronę, ale też na atrakcyjność dla potrzeb turystycznych. Program studiów na kierunku Agroturystyka przewiduje także zajęcia z zakresu produkcji roślinnej czy hodowli. Wiedza ta przygotuje się fo podjęcia pracy w branży lub założenia działalności gosodarczej w tym zakresie.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Specjalność agroturystyka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni wyższej. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia niestacjonarne, na naukę poświęcisz wybrane weekendy semestru, co będzie odpowiednią opcją dla osób chcących pogodzić zdobywanie wykształcenia z innymi aktywnościami.
Studia na specjalności agroturystyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół zagadnień związanych z naukami biologicznymi i przyrodniczymi.
Studenci, którzy aplikują na kierunek agroturystyka będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk biologicznych, ekonomicznych czy kwestii związanych z hotelarstwem i szeroko pojętą turystyką. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów oscylujących wokół następujących zagadnień:
W czasie studiów poznasz także specyfikę branży agroturystycznej oraz dowiesz się więcej na temat organizacji i funkcjonowania tego typu formy wypoczynku.
W czasie studiów na kierunku agroturystyka wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych. Jako student poznasz podstawy agroturystyki i hotelarstwa oraz nauczysz się organizacji różnorodnych form wypoczynku. Ponadto, rozwiniesz swoje zdolności z obszaru zarządzania i marketingu w agroturystyce. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Współczesny rynek turystyczny jest jednym z lepiej rozwijających się w Polsce. Na uwagę zasługuje agroturystyka, która cieszy się coraz większą popularnością. Dotyczy to zwłaszcza ludzi z większych miast, którzy mają ochotę zaznać odrobiny spokoju poznając tym samym kulturę regionu czy spróbować lokalnych potraw. Jeżeli zatem chciałbyś mieć udział w rozpowszechnianiu tej formy odpoczynku to Agroturystyka może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Studia na specjalności agroturystyka trwają 3,5 lub 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku agroturystyka trwają trzy i pół lub cztery lata, czyli siedem lub osiem semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł inżyniera. Natomiast, jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia na naukę poświęcisz półtora roku i otrzymasz tytuł magistra.
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent specjalności Agroturystyka? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w takich ośrodkach jak: biuro podróży, hotel, ośrodek sportowy lub rekreacyjny, centrum odnowy biologicznej czy gospodarstwo agroturystyczne. Co więce, praca będzie na Ciebie czekać także w ośrodku doradztwa rolniczego czy organizacji społecznej.
Nic nie stoi także na przeszkodzie do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to Agroturystyka może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tym zakresie!
Miasta, które oferują studia na kierunku Agroturystyka