Dziś nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że jesteśmy społeczeństwem w pełni zmechanizowanym. Otaczają nas maszyny, który nieustannie poprawiają jakość naszego życia. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu te rozwiązania, które obecnie są dla nas codziennością, wydawały się magią. Elektryczne samochody, najnowszy sprzęt diagnostyczny, drony, praca nad sztuczną inteligencją. Rozwój, jaki nam towarzyszy, jest wyjątkowo zawrotny, ale nikt nie jest nim zdziwionym. Co więcej – nieustannie trwają pracę nad projektami nowych maszyn, które znacząco poprawią jakość naszego życia.
Pamiętaj, że studia magisterskie na kierunku mechanika i budowa maszyn zaadresowane są dla tych osób, które kształcenie I stopnia mają już za sobą. Ten pierwszy etap kształcenia powinien już wyraźnie pokazać, czy dalej chcesz się rozwijać w tym obszarze. Nauka na II stopniu również przeznaczona jest dla tych osób, które nie boją się wyzwań, jakie stawia matematyka, fizyka, czy informatyka. Jeśli spełniasz więc te kryteria, to kierunek mechanika i budowa maszyn czeka właśnie na ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia dzienne czy zaoczne? Oto jest pytanie! Każdy z tych wyborów ma swoje plusy oraz minusy, więc zastanów się, który z nich spełnia najlepiej twoje oczekiwania. Studia dzienne mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza przyswajana jest przez ciebie w sposób systematyczny. Rozbudowana siatka programowa nie pozwala jednak na równoległe rozwijanie swoich kwalifikacji zawodowych. Pozwalają na to z kolei studia zaoczne, ponieważ zjazdy naukowe odbywają się wtedy w weekendy. Warto jednak pamiętać, że wyrównanie różnic programowych pomiędzy trybem dziennym a niestacjonarnym wiąże się z ogromną pracą własną studentów. Na studiach zaocznych będziesz także opłacać czesne.
Uczelnie w Warszawie nieustannie aktualizują swoje programy dydaktyczne tak, by były one maksymalnie dostosowane do wymogów, panujących na aktualnym rynku pracy. Możesz mieć zatem pewność, że kierunki takie jak mechanika i budowa maszyn rozwijać będą przede wszystkim twoje umiejętności praktyczne. Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn zaadresowane są do osób, które na swoim koncie mają już co najmniej tytuł zawodowy inżyniera. Jest to warunek obligatoryjny, ponieważ tylko on pozwoli na przyswojenie dużo bardziej skomplikowanych treści. Studenci bazować będą na podstawowej wiedzy z matematyki, fizyki i informatyki. Z kolei w siatce programowej odnajdą oni przedmioty takie jak:
-
projektowanie materiałów inżynierskich
-
zintegrowane systemy wytwarzania
-
badania elementów i zespołów maszyn
-
przebieg i organizacja montażu
Pamiętaj, że kierunki studiów takie jak mechanika i budowa maszyn powinny wyposażyć cię przede wszystkim w pakiet unikalnych umiejętności. Przyszli absolwenci tego kierunku przede wszystkim potrafią projektować i wytwarzać zarówno części, jak i całe systemy maszyn oraz mechanizmów przy użyciu różnorodnych metod obliczeniowych.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie