Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa są stosunkowo młodą propozycją kształcenia wyższego. Stanowi ona odpowiedź na wyzwania współczesnego świata i na zagrożenia, jakie pojawiają się na drodze zbilansowanego rozwoju technologicznego, który zgodny będzie chociażby z naturalnym ukształtowaniem środowiska. Inżynierią bezpieczeństwa można określić zatem jedną z wielu dyscyplin technicznych, której celem jest przeciwdziałanie tym zagrożeniom i ewentualne ich neutralizowanie.
Inżynieryjne kierunki studiów przeznaczone są na ogół dla osób, które świetnie radzą sobie z opanowywaniem zagadnień ścisłych. Propozycja tego kierunku kształcenia ma charakter interdyscyplinarny, więc już na początku swojej drogi edukacyjnej będzie ci potrzebna wiedza matematyczna, fizyczna, czy nawet geograficzna. Jeśli jesteś zatem osobą, która nie boi się takich intelektualnych wyzwań i chciałbyś w przyszłości dbać o jakość rozwoju technologicznego, który zgodny będzie ze środowiskiem naturalnym, to studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa czekają właśnie na ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Warszawie dostrzegają aktualne tendencje związane chociażby z troską o ochronę naszej planety. Z drugiej strony żyjemy już ze świadomością, że aktualny rozwój technologiczny jest nie do zatrzymania. Dlatego też studia w Warszawie na kierunku bezpieczeństwa będziesz mógł rozpocząć na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Zastanów się, która z tych ofert kształcenia odpowiada bardziej twoim oczekiwaniom.
Kierunki studiów takie jak inżynieria bezpieczeństwa mają bardzo rozbudowane programy kształcenia. Uczelnie w Warszawie starają się bowiem zrobić wszystko, by zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie. W siatce dydaktycznej znajdziesz zatem wiele wykładów i ćwiczeń praktycznych, które obejmować będą zagadnienia takie jak:
-
aspekty bezpieczeństwa poszczególnych urządzeń i systemów maszynowych
-
identyfikacja materiałów niebezpiecznych
Wszelkie te szczegółowe zagadnienia będą mogły być zgłębiane przez studentów po uprzednim rozwinięciu wiedzy i umiejętności z podstawowych dyscyplin ścisłych.