Mechatronika uznawana jest dziś za jedną z najpopularniejszych dyscyplin kształcenia. Studenci chętnie decydują się na studia o tym profilu, bo wiedzą, że to właśnie w tej branży tkwi największy potencjał. Dziś bowiem mechanizmy elektryczne wykorzystywane są w niemal wszystkich dziedzinach życia, a tym najogólniej zajmuje się mechatronika. To dzięki niej możemy korzystać z wielu nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Z mechanizmów elektrycznych korzystamy bowiem w kuchni, w trakcie przemieszczania się po mieście tramwajem, czy siedząc na fotelu dentystycznym.
Przykłady można by zliczać bez końca. Z racji tego, że mechatronika ma dominujący charakter na tle innych nauk inżynieryjnych, to obecnie zaczęto doprecyzowywać jej charakter. Dzięki temu wyodrębniły się dyscypliny takie jak mechatronika pojazdów i maszyn roboczych. Ten profil kształcenia mogą wybrać osoby, które od zawsze interesują się nowinkami technologicznymi, a do tego nie boją się wyzwań, jakie stawia współczesna nauka. Jeśli i ty zaliczasz się do grona tych pasjonatów, możesz śmiało wybrać studia na kierunku mechatronika pojazdów i maszyn roboczych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechatronika pojazdów i maszyn roboczych możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechatronika pojazdów i maszyn rolniczych w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia mechatroniczne biją obecnie rekordy popularności wśród absolwentów szkół średnich. Uczelnie w Warszawie podchwycają ten trend i przygotowują takie oferty kształcenia, które zadowolą nawet najbardziej wymagających studentów. O tym, gdzie odnajdziesz w Warszawie kierunki studiów takie jak mechatronika pojazdów i maszyn roboczych, dowiesz się w dziale poniżej. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem do procesu rekrutacji dobrze przeanalizować swoje priorytety i wymagania względem studiów wyższych.
Jak zapewne się domyślasz program kształcenia studiów o tym profilu jest niezwykle wymagający. Jeśli w szkole przedmioty ścisłe nigdy nie sprawiały ci problemu, to możesz odetchnąć z ulgą. Swoją przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz od zgłębienia podstawowych nauk ścisłych. Gdy posiądziesz podstawy teoretyczne, będziesz mógł przejść do nauki dużo bardziej skomplikowanych zagadnień. W siatce programowej odnajdziesz przedmioty takie jak:
-
teoria maszyn
-
podstawy automatyki
-
drgania mechaniczne
-
laboratorium mechaniki płynów