Głośnik lub słuchawki połączone z telefonem, system bezpieczeństwa domu sterowany aplikacją czy zdalne prowadzenie samochodu – dziś takie rozwiązania przestają dziwić kogokolwiek, a jeszcze kilkanaście lat temu były szczytem marzeń technologicznych. Obecnie kwestie związane z internetem rzeczy są coraz powszechnej wykorzystywane.
Uczelnie w Warszawie bacznie przyglądają się tym tendencjom i przygotowują propozycje kształcenia, które stanowić będą aktywną odpowiedź na aktualne zmiany technologiczne. Jedną z nich są właśnie studia na kierunku inżynieria internetu rzeczy!
Ten profil kształcenia obejmuje kwestie związane z informatyką, telekomunikacją i elektroniką. Studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia uczestniczyć będą w szeregu wykładów, zajęć czy ćwiczeń projektowych, których celem będzie nabycie ścisłych kwalifikacji związanych z projektowaniem i realizowaniem systemów internetu rzeczy.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inżynieria internetu rzeczy możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (inżynierskie).
2. Tryb:
Studia w Warszawie na kierunku inżynieria internetu rzeczy można rozpocząć w ramach kształcenia I stopnia. Studenci otrzymują wtedy najważniejszą wiedzę oraz kwalifikacje, które umożliwiają rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia to również czas przygotowań do obrony pierwszej pracy dyplomowej, w tym przypadku – inżynierskiej.
Uczelnie w Warszawie oferują naukę wyłącznie w trybie stacjonarnym. Ma to związek z dużą ilością zajęć i ćwiczeń praktycznych, które ciężko byłoby zrealizować podczas weekendowych zjazdów. Nauka w trybie stacjonarnym, czyli dziennym, ma oczywiście wiele plusów – studenci zdobywają wiedzę regularnie i w przypadku kształcenia na państwowej uczelni nie muszą obawiać się opłat za czesne!
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku inżynieria internetu rzeczy mają przede wszystkim praktyczny charakter. Warto podkreślić jednak, że kwalifikacje studentów muszą być oparte na doskonałej znajomości przedmiotów ścisłych, a w tym w szczególności matematyki, fizyki czy informatyki.
Czego jednak nauczą się studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia? Wyposażania urządzeń w inteligentne sensory, projektować infrastrukturę sieciową czy opracowywać i uruchamiać systemy informatyczne, które umożliwiają gromadzenie danych. To oczywiście tylko przykłady wielu rozmaitych kwalifikacji, jakie otrzymają studenci podczas kształcenia na kierunku inżynieria internetu rzeczy.