Studia w trybie niestacjonarnym cieszą się coraz większym uznaniem, a znaczne grono świeżo upieczonych maturzystów rozważa aplikację właśnie w tym charakterze. Automatyka i robotyka w trybie zaocznym zakłada sukcesywne pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności na wykładach i zajęciach, które odbywają się od piątku do niedzieli zgodnie z terminarzem ustalonym indywidualnie przez każdą z uczelni. Jeśli myślisz o rozpoczęciu Automatyki i robotyki niestacjonarnie, powinieneś być przygotowany na całodzienne skupienie swojej uwagi na prezentowanych treściach. W przeciwnym wypadku będziesz musiał uzupełnić braki w materiale na własną rękę w zaciszu domowym.
Niewątpliwym atutem i cechą wyróżniającą niestacjonarny tryb kształcenia, jest umożliwienie każdemu studentowi podejmowanie dowolnych aktywności od poniedziałku do piątku, czyli wtedy, kiedy studenci trybu stacjonarnego zdobywają swoje wykształcenie. Jeżeli planujesz równocześnie studiować i pracować, wybierz niestacjonarną Automatykę i robotykę na jednej z warszawskich uczelni.
Wielu ludzi w dzieciństwie marzyło o tworzeniu robotów, wyposażonych w sztuczną inteligencję, które pomagałyby w domowych obowiązkach i rozwiązywały różne problemy swojego twórcy. Części z nich owe marzenia pozostały, czego skutkiem są sprzęty gospodarstwa domowego, komputery, telewizory i inne urządzenia elektroniczne, pojazdy mechaniczne, czy samoloty. Praca nad projektowaniem i tworzeniem urządzeń zasilanych sztuczną inteligencją jest wyzwaniem, któremu sprostają jedynie absolwenci studiów technicznych, takich jak na przykład Automatyka i robotyka w Warszawie.
Edukacja na Automatyce i robotyce może wydać się trudna nawet największym miłośnikom nauk ścisłych, dlatego wybór tego kierunku powinien zostać poprzedzony dokładnym namysłem. Wiele uczelni w Warszawie oferuje możliwość rozpoczęcia nauki kierunkowej w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, co dla wielu jest jedyną szansą na spełnienie zawodowe i jednoczesne zdobywanie wyższego wykształcenia. Automatyka i robotyka jest kierunkiem interdyscyplinarnym, o profilu praktycznym. Absolwenci znajdują zatrudnienie na arenie światowej, za które otrzymują solidne wynagrodzenie.
Dla kogo są studia na kierunku automatyka i robotyka
Myślisz o podjęciu bardzo przyszłościowego kierunku, dlatego zdecydowałeś się na Automatykę i robotykę, jednak wciąż nie masz pewności, czy specyfika tych studiów odpowie na twoje oczekiwania i będzie zgodna z posiadanymi predyspozycjami wrodzonymi? Bez wątpienia mądry wybór siatki swojego kształcenia może pozwolić na uniknięcie rozczarowań oraz dać gwarancję czerpania satysfakcji zarówno z nauki, jak i wykonywania przyszłej pracy zawodowej, dlatego jeśli marzysz o Automatyce i robotyce, powinieneś poznać zestaw cech przypisanych idealnym kandydatom na te studia.
Zdolności matematyczne, ciekawość wszelkich zjawisk fizycznych, zwłaszcza tych, które opisują działanie elektroniki, a także talent do nauki informatyki i ambicja to zdolności, które powinien posiadać każdy kandydat na Automatykę i robotykę. Jeżeli jesteś jednym z nich, pamiętaj o terminowym zgłoszeniu swojej aplikacji, w przeciwnym wypadku poczekasz aż rok na kolejną możliwość rejestracji.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku automatyka i robotyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Automatyka i robotyka jest topowym przykładem kierunków technicznych, czyli takich, które swoje główne założenia opierają na matematyce, fizyce i informatyce. Rozpoczynając swoją przygodę z tym kierunkiem, przejdziesz przez powtórkę znanych już wiadomości z zakresu tych nauk, a następnie przystąpisz do ich poszerzania – tylko w ten sposób zrozumiesz zależności występujące pomiędzy podzespołami elektronicznymi, nauczysz się wykonywania planów za pomocą rysunku technicznego, które będą zrozumiałe dla innych oraz dowiesz się w jaki sposób powstają maszyny, w które wyposażona jest znaczna większość gospodarstw domowych.
Czego się nauczysz na studiach
Siatka studiów na Automatyce i robotyce może się różnić w zależności od uczelni w Warszawie, na jaką się zdecydujesz. Jedno jest mimo wszystko pewne – wszystkie przedmioty, z jakimi będziesz miał okazję się zetknąć, bazują na naukach ścisłych, ze szczególnym naciskiem na matematykę i fizykę. Jako student nauczysz się wykorzystywanie konkretnych narzędzi, zaproponowanych przez wybitnych badaczy tych dziedzin, w celu projektowania, konstruowania i automatyzacji sprzętów elektronicznych. Większość studentów podczas swojej przygody z tym kierunkiem, będzie miała do czynienia na przykład z następującymi przedmiotami:
-
technika cyfrowa,
-
podstawy robotyki i mechatroniki,
-
podstawy automatyki,
-
identyfikacja procesów,
-
podstawy analizy algorytmów.
Jakie są ceny studiów na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie
Nieodłącznym i jednocześnie często najbardziej problematycznym czynnikiem związanym ze studiowaniem w trybie niestacjonarnym są opłaty. Jednak wiele uczelni co jakiś czas proponuje korzystne zniżki i promocje, z których można skorzystać w określonym czasie. Szczegółowe koszty opłat, jakie należy wnieść za każdy semestr lub rok edukacji na Automatyce i robotyce w Warszawie, znajdują się również na stronie internetowej. Po bardziej szczegółowe informacje można zasięgnąć poprzez zapoznaniem się z regulaminem udostępnianym przez dany ośrodek akademicki.