Branża budowy maszyn nieustannie pokazuje zapotrzebowanie na specjalistów właśnie z tej dziedziny. Staliśmy się bowiem społeczeństwem w pełni zmechanizowanym. Wystarczy przyjrzeć się wyposażeniu naszych kuchni, czy łazienek. Można też pójść o krok dalej – gdyby nie wysoko wyspecjalizowane maszyny, to rozwój cywilizacyjny przebiegałby znacznie wolniej. Dlatego tak dużą rolę odgrywa obecnie sektor związany z mechaniką i budową maszyn.
To interdyscyplinarny profil, który łączy w sobie zagadnienia z projektowaniem, konstruowaniem i programowaniem maszyn oraz całych systemów urządzeń. Wymaga zatem wielu zainteresowań z pogranicza różnych dyscyplin ścisłych. Najwięcej czerpie jednak z matematyki, fizyki, czy informatyki. Osoby, które wybierają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, powinny mieć ukierunkowane pasje właśnie na te dziedziny. Jeśli jesteś dodatkowo pasjonatem nowinek technologicznych, to en profil kształcenia wyższego zagwarantuje ci to, co najlepsze.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Jeżeli myślisz o równoległym rozwijaniu kariery zawodowej, to możesz wybrać zaoczny tryb nauki. Ma on charakter zjazdów, które obywają się podczas weekendów. Jednak musisz pamiętać, że są to studia płatne i wymagają dużo większych nakładów pracy własnej, tak aby zniwelować wszystkie różnice programowe. Studia stacjonarne dają szansę regularnej nauki, kontakt z wykładowcami jest ciągły, jednak twój czas w ciągu tygodnia będzie zapełniać szereg zajęć.
Studia w Warszawie na kierunku mechanika i budowa maszyn powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które nie boją się wyzwań, jakie stawia współczesna matematyka i fizyka. To bowiem te dwie potężne dyscypliny ścisłe stanowić będą podstawę edukacji na tym kierunku. Doskonałe opanowanie zagadnień z tych zakresów pozwoli bowiem na opanowanie dużo bardziej szczegółowej wiedzy odnoszącej się do mechaniki i budowy maszyn.
W programie studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
automatyka i sterowanie
-
materiały wykorzystywane podczas budowy maszyn
-
grafika inżynierska
-
czy programowanie obiektowe
-
wytrzymałość materiałów
-
elektrotechnika
To zagadnienia niezbędne i bez ich dokładnej znajomości nie byłoby możliwe pozyskiwanie wiedzy specjalizacyjnej, równie ważnej w przypadku tego kierunku. Warto pamiętać również, że studenci mechaniki i budowy maszyn muszą przede wszystkim wiedzieć, jak posiadaną wiedzę wykorzystać w praktyce. Tylko dzięki temu będą oni mogli projektować, konstruować i programować coraz to bardziej nowoczesne maszyny i systemy urządzeń.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Warszawie
Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Warszawie