Inżynieria bezpieczeństwa to kierunek, który doskonale wpisuje się w oczekiwania aktualnego rynku pracy. Współczesny świat musi mierzyć się z katastrofami żywiołowymi, pandemią, atakami terrorystycznymi. Specjaliści odnajdujący się w dziedzinie bezpieczeństwa, a jednocześnie posiadający wykształcenie inżynierskie, mają realny wpływ na prowadzenie działań neutralizujących skutki różnego rodzaju sytuacji.
Studia inżynierskie w tym zakresie umożliwią Ci zdobycie wiedzy i umiejętności odnoszących się do rozpoznawania zagrożeń, walki z nimi i usuwania ich skutków. Jest to kierunek dla osób, które nie boją się pracy w trudnych warunkach, wiążących się z walką z żywiołami, protestami, ulicznymi zamieszkami.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Inżynierię bezpieczeństwa możesz studiować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Kształcenie na studiach inżynierskich tego typu odbywa się stacjonarnie i niestacjonarnie. Zajęcia w trybie dziennym odbywają się od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny może być prowadzony zaocznie w weekendy lub wieczorowo od poniedziałku do piątku (zajęcia prowadzone są nawet przez cały dzień). Sprawdź, jaką niestacjonarną formę obiera kierunek inżynieria bezpieczeństwa.
Studia stacjonarne są bezpłatne, tryby niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów inżynierii bezpieczeństwa wypełniony jest przedmiotami z zakresu nauk humanistycznych i ścisłych. Zajęcia mają charakter ogólny, podstawowy, kierunkowy, fakultatywny. Studenci uczęszczają na elektrotechnikę, elektronikę i zagrożenia elektryczne, humanizację techniki w życiu społecznym, podstawy bezpieczeństwa technicznego, organizację systemów ratownictwa, podstawy ekonomii i marketingu, materiałoznawstwo.
Poznasz metody projektowania inżynierskiego, a także rozwiniesz umiejętności analityczne, informatyczne, techniczne. Realizowane zajęcia pozwolą Ci działać w różnych obszarach bezpieczeństwa publicznego i cywilnego, chociażby w zakresie awarii przemysłowych, wypadków komunikacyjnych, klęsk żywiołowych.
Wybrane moduły i specjalizacje pozwolą Ci zdobyć dodatkowe kompetencje, które mogą mieć duże znaczenie w wybranym zawodzie (na przykład specjalizacja nauczycielska).