Dziś rola specjalistów do spraw inżynierii środowiska niesamowicie wzrasta. Są oni dostrzegani na aktualnym rynku pracy jako prawdziwi, profesjonalni eksperci, którzy czuwają nad harmonią pomiędzy zrównoważonym rozwojem technologicznym a ochroną środowiska. Uczelnie w Warszawie przygotowują swoich studentów do podejmowania wielu twórczych aktywności związanych z rozwojem kariery zawodowej. Przede wszystkim abiturienci studiów na kierunku inżynieria środowiska mogą zostać zatrudnieni w różnych gałęziach przemysłu. Będzie to przede wszystkim przemysł:
-
motoryzacyjny;
-
lotniczy;
-
chemiczny;
-
kosmetyczny;
-
energetyczny;
-
węglowy itd.
Studia inżynierskie na kierunku inżynieria środowiska przygotowują także do pracy w różnego rodzaju instytucjach, które zajmują się monitorowaniem działań wdrażanych w różnego rodzaju przedsiębiorstwach przemysłowych. Zakres obowiązków specjalistów do spraw ochrony środowiska może obejmować kontrolę oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w tego typu placówkach przemysłowych. Na inżynierów środowiska czekają także fundacje oraz organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną środowiska.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów inżynieria środowiskowa?
Będąc absolwentem kierunku studiów Inżynieria środowiskowa, będzie czekać na ciebie wiele interesujących możliwości zawodowych. Niektórzy z absolwentów decydują się na podjęcie zatrudnienia np. w ośrodkach naukowo-badawczych lub pozostają na uczelni i kontynuują naukę na studiach III stopnia, gdzie poza pisaniem rozprawy doktorskiej zajmują się prowadzeniem badań naukowych i zajęć dydaktycznych dla młodszych studentów. Jednak najczęściej absolwenci Inżynierii środowiska obejmują zatrudnienie m.in. w administracji, firmach konsultingowych, samorządach, a także organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska. Część absolwentów może również zdecydować się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Do najczęściej obejmowanych zawodów przez absolwentów Inżynierii środowiska możemy zaliczyć m.in. specjalistę do spraw ochrony środowiska oraz inspektora do spraw ochrony środowiska. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne wynagrodzenia?
Specjalista do spraw ochrony środowiska
Absolwenci Inżynierii środowiska mogą podjąć zatrudnienie jako specjaliści do spraw ochrony środowiska. Czym zajmują się na co dzień oraz co możemy zaliczyć do ich obowiązków? Specjalista do spraw ochrony środowiska odpowiada za m.in. wszystkie sprawy samorządowe, jakie są związane ze środowiskiem. Do jego zadań możemy zaliczyć m.in. pilnowanie, aby wszystkie odpady były utylizowane we właściwy sposób, zgodny z normami oraz przepisami prawnymi. Specjalista do spraw ochrony środowiska może również odpowiadać za wydawanie pozwoleń oraz wydawanie opinii w sprawie ochrony środowiska. Mediana zarobków specjalisty do spraw ochrony środowiska wynosi około 4960 zł brutto miesięcznie.
Inspektor do spraw ochrony środowiska
Po ukończeniu studiów na kierunku Inżynieria środowiska absolwenci mogą również znaleźć zatrudnienie na stanowisku inspektora do spraw ochrony środowiska. Czym on się zajmuje? Inspektor do spraw ochrony środowiska odpowiada m.in. za nadzorowanie przepisów prawa i czy np. dana firma przestrzega przepisów i wymogów prawnych w sprawie ochrony środowiska. Do innych jego zadań możemy zaliczyć nadzór nad zagrożeniami dla środowiska, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego przestrzegania przepisów przez firmę np. poprzez złą utylizację odpadów. Mediana zarobków inspektora do spraw ochrony środowiska wynosi około 4750 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.