Program studiów i przedmioty
W programie studiów kierunku lekarskiego znajdują się przedmioty odnoszące się do nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk biologicznych, chemicznych i matematycznych. Zajęcia odbywają się w nowocześnie urządzonych salach i laboratoriach, a także w szpitalach i klinikach. Po każdym roku kształcenia studenci muszą odbyć obowiązkowe praktyki lekarskie. Kompleksowo konstruowany program studiów łączy nauki morfologiczne, medyczne, przedkliniczne i kliniczne, a także zabiegowe, prawne i organizacyjne.
Po ukończeniu kształcenia medycznego można przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, co umożliwi wykonywać zawód lekarza. Studenci mogą kontynuować kształcenie w ramach specjalizacji lekarskich, chociażby chirurgii, pediatrii czy kardiologii i wielu innych. Kierunek lekarski jest jednym z najbardziej rozwojowych, zwłaszcza że nieustannie dąży do wykorzystywania nowoczesnych metod badawczych i metod leczenia.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Kierunek lekarski to studia medyczne, a przedmioty przewidywane w ich programie sięgają do nauk biologicznych, chemicznych i fizycznych. W trakcie zajęć studenci poznają dokładnie anatomię ludzkiego ciała, a także podstawowe zagadnienia związane z farmakologią czy histologią. Przyszli lekarze w toku studiów zdobywają wiedzę z zakresu m.in. generyki, chemii medycznej czy ekologii – wszystkie te aspekty umożliwiają przyszłym lekarzom wypracowanie pewnych podstaw teoretycznych, które niezbędne są do prawidłowego diagnozowania jednostek chorobowych, a także ich skutecznego zwalczania.
W trakcie nauki studenci zdobywają wczesne doświadczenie w klinikach czy szpitalach, w których przyszli specjaliści mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas obowiązkowych praktyk i staży. Dzięki takim rozwiązaniom absolwenci kierunku lekarskiego szkoleni są w zakresie m.in. profilaktyki i promocji zdrowia, leczenia określonych jednostek chorobowych czy rehabilitacji. Praktyczny aspekt programu tych studiów uczy studentów prawidłowego zbierania wywiadów, stawania trafnych diagnoz oraz wdrażania odpowiednich rozwiązań medycznych w proces leczenia chorego.
Studenci kierunku lekarskiego zapoznawani są z podstawowymi teoriami, założeniami i zasadami praktyki medycznej. Absolwenci tego kierunku (po zaliczeniu obowiązkowego stażu podyplomowego oraz Państwowego Egzaminu Lekarskiego) są przygotowani do pełnienia zawodu lekarza specjalisty. Absolwenci kierunku lekarskiego mają szansę na zdobycie uprawnień do wykonywania takich zawodów jak m.in. ginekolog, neurolog, okulista, laryngolog, chirurg, dermatolog, psychiatra czy lekarz rodzinny.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek lekarski w Łodzi
Solidna wiedza z biologii, chemii, matematyki i fizyki to baza, który pozwoli odnaleźć się na studiach na kierunku lekarskim. Dobra znajomość tych dziedzin to przede wszystkim podstawa dobrze zdanej matury, która przy dużej konkurencji na te studia, jest kluczowa, by dostać się na wymarzoną medycynę.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na kierunku medycznym w Łodzi powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Sprawdź licea i profile klas
Czy studia na kierunku lekarskim w Łodzi są trudne
Wielka odpowiedzialność związana z zawodem lekarza wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. To sprawia, że studia na kierunku lekarskim w Łodzi są bardzo trudne. Studia medyczne mają nawet renomę najtrudniejszego kierunku studiów. Z pewnością nie jest to kierunek dla każdego, o czym świadczy już sam wymagający proces rekrutacji.
Program pełen jest przedmiotów ogólnych takich jak anatomia, patomorfologia, farmakologia czy genetyka. Studenci zdobywają także wiedzę z przedmiotów kierunkowych, które pozwolą im zapoznać się z poszczególnymi specjalizacjami. Kierunek lekarski to przede wszystkim studia dla osób, które potrafią poświęcić się nauce oraz czują powołanie by zawodowo zajmować się pomocą drugiemu człowiekowi.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarskim w Łodzi
Kierunek lekarski to studia medyczne w Łodzi, których ogólny charakter sprawia, że są wymagające. Studenci spotykają różne problemy podczas nauki, które są zależne od indywidualnych ich zdolności oraz zainteresowań. Szczególnie trudny jest pierwszy rok studiów i złożony charakter egzaminów. W całym programie studiów można znaleźć jednak przedmioty, które studenci uważają za najtrudniejsze.
Ze względu na złożoną strukturę ludzkiego ciała, jednym z takich przedmiotów na kierunku lekarskim jest anatomia. Studenci często zarywają noce także przy nauce biochemii, która wymaga dogłębnego procesów zachodzących na poziomie komórkowym. Wśród trudnych przedmiotów wymieniana jest także fizjologia, patologia oraz farmakologia.
Czy studia na kierunku lekarskim w Łodzi to studia z przyszłością
Trudno wyobrażać sobie przyszłość bez lekarzy. Choroby, wirusy, złamania czy wypadki to nieodzowny towarzysz codziennego życia człowieka. Tak było od zawsze i z dużą pewnością będzie tak w przyszłości, tym bardziej że niektóre choroby pojawiają się wraz z rozwojem cywilizacji. To wszystko sprawia, że absolwenci kierunku lekarskiego w Łodzi, po podjęciu pracy zawodowej, będą mieli co robić.
Ukończenie tego kierunku zapewnia pracę w szpitalach, ośrodkach zdrowia, klinikach oraz daje szanse na otworzenie własnego gabinetu lekarskiego. Praca lekarza zapewnia stabilność nie tylko zatrudnienia, ale przede wszystkim finansową. Aby mieć przyszłość w tym zawodzie, trzeba go uprawiać z powołania i mieć dużą chęć niesienia pomocy innym.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarski w Łodzi
Medycyna to marzenie wielu kandydatów na studia. Co roku jednak kolejne osoby przekonują się, że dostanie się na kierunek lekarski to duże wyzwanie. Ranga tego kierunku oraz duża popularność wśród kandydatów sprawia, że na te studia dostaną się tylko najlepsi maturzyści. Dodatkową konkurencję mogą stanowić także kandydaci z poprzednich roczników, którzy ponownie podejdą do rekrutacji.
Poza poważnym podejściem do egzaminów maturalnych, ważne jest też wcześniejsze uczestnictwo w olimpiadach przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, chemii, fizyki lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad mają ułatwione zadanie podczas rekrutacji i dostają dodatkowe punkty, o których ilości decyduje komisja rekrutacyjna.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarskim w Łodzi jest matematyka
Kierunek lekarski w Łodzi to studia, które skupiają się przede wszystkim na naukach ścisłych takich jak biologia, chemia, anatomia, fizjologia i patologia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kliniczne (kierunkowe).
Mimo swojego ścisłego charakteru, studia te nie mają zajęć z matematyki. Ponadto matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Podstawowe umiejętności matematyczne mogą się jednak przydać na etapie pracy zawodowej, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych czy analizy danych.
Czy warto iść na Kierunek lekarski?
Kierunek lekarski jest kierunkiem nie tylko dla osób zainteresowanych biologią i medycyną, ale również dla osób wytrwałych, bowiem kierunek ten należy do wymagających, a ponadto ukończenie studiów nie kończy procesu edukacji oraz drogi do wykonywania wymarzonego zawodu. Kandydaci powinni przygotować się nie tylko na intensywność, ale i długość, ponieważ Kierunek lekarski prowadzony jest w ramach jednolitych studiów magisterskich, zakładających sześć lat nauki.
Sprawdź czy warto iść na studia